Erişilebilirlik

New York ve New Jersey Kıyılarına İki Ayda 10 Balina Vurdu


31 Ocak 2023 - New York'ta Long Island'da bir plajda kıyıya vuran kambur balina
31 Ocak 2023 - New York'ta Long Island'da bir plajda kıyıya vuran kambur balina

Son iki ay içinde ABD’de, New York ve New Jersey kıyılarına 10 balina vurdu. Araştırmacılar, bu sıra dışı ölümlerin sebebini bulmaya çalışıyor. Son olarak dev bir kambur balina daha New York’ta Long Island bölgesinde bir plajda kıyıya vurdu.

Uzmanlar hemen balinanın kıyıya vurduğu sahile giderek bu dev memelinin neden öldüğünü tespit edebilmek üzere çalışmalara başladı.

New York ve New Jersey Kıyılarına İki Ayda 10 Balina Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00


Ulusal Okyanus Atmosferi Dairesi Sözcüsü Andrea Gomez Noaa, konuyla ilgili olarak, “Bugün bu kambur balinanın neden öldüğünü anlamaya çalışıyoruz. Şimdi örnekler alacaklar. Bize Atlantik Deniz Koruma Derneği’ne erkek bir kambur balinanın öldüğü bilgisi ulaştı. Hemen gelip bir inceleme yaptılar. Balinanın erkek olduğunu 10 metre boyunda ve 13 tondan ağır olduğunu biliyoruz. Bugün tam anlamıyla bir otopsi yapılacak. Maalesef bugün henüz bu balinanın ölüm nedenini bilmiyoruz. Bunu anlamamız birkaç gün de birkaç hafta da alabilir çünkü buradan alınan örnekleri farklı laboratuvarlara göndereceğiz. Şu an burada Atlantik Deniz Koruma Derneği’yle çalışan 20’den fazla biyoloğumuz var” dedi.

Balinaların ölüm nedenleri arasında çeşitli nedenler olabileceği belirtiliyor. Buna, denize kurulmaya çalışılan rüzgar santrallerinin inşası, büyük bir deniz aracının çarpması gibi nedenleri de ekleyenler var. Ancak henüz bulgular bu tezleri desteklemiyor.

Birçok sivil toplum kuruluşuna göreyse bu dev canlıların sıra dışı şekilde fazlaca ölüp kıyıya vurmalarına neden olan başlıca etken küresel ısınma ve denizlerde artan kirlilik.

New York’ta Dev Kambur Balina Kıyıya Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00


Bu kez New York kıyılarına vuran dev kambur balinayla ilgili en ilginç bilgilerden biri de aslında bu balinanın yıllardır Kıyı Çalışmaları Merkezi ve Birleşik Balinalar adlı grupların takibinde olan ve izlenen balinalardan biri olması.

Luna adı verilen erkek balina, uzmanlar tarafından son olarak 2022 yılının Eylül ayında gözlemlenmiş ve kayda geçmiş.

Deniz biyologları, dev kambur balinanın neden ortalama ömrünün yarısında hayatını kaybettiğini anlamaya çalışacak. Ancak bu ölümlerin artarak devam etmesi en büyük endişelerden biri.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

STÜDYO VOA

Gizli Servis Direktörü istifa etti – 23 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG