Erişilebilirlik

New York'ta Müslümanlara Destek Gösterisi


Manhattan’ın bir yanda Özgürlük Heykeli’ne, diğer yanda 11 Eylül saldırılarında yıkılan Dünya Ticaret Merkezi binalarının yerine dikilen Özgürlük Kulesi binasına bakan Battery Park’ı bugün Müslümanlara destek amaçlı bir protestoya ev sahipliği yaptı.

Başkan Donald Trump’ın imzaladığı kararname ile 7 müslüman ülkenin vatandaşlarının Amerika’ya alınmaması kararının dün sabah uygulanmaya başlaması ülke genelinde eylemlere neden olmuştu. Dün akşam saatlerinde JFK Havalimanı’nda toplanan göstericiler içeride tutulan Müslümanların ülkeye girişine izin verilmesini talep etti. Gece saatlerinde Brooklyn Federal Mahkemesi’nin aldığı karar ile bu kişiler ülkeye alındı. Ancak bu gelişme bugünkü protestolara engel olmadı.

Battery Park’ta toplanan binlerce New Yorklu sloganlar atarak Müslümanların ülkeye girişine yasak getiren kararnameyi kınadı. Ellerinde pankartlar taşıyan protestocular “Bu demokrasi değil”, “Şimdi hemen adalet istiyoruz” ve “Göçmenlere hoşgeldin şeklinde sloganlar attılar.

Aralarında kongre üyeleri, New York Belediye Başkanı ve bazı sivil toplum örgütü yöneticilerinin de bulunduğu bir grup kalabalığa hitap etti.

Kongre üyesi Nydia Velazquez konuşmasında “Başkanın imzaladığı kararname Amerikan değerlerine saldırıdır” dedi.

Kalabalığa hitap eden New York Belediye Başkanı Bill De Blasio da ülke genelinde herkese çağrıda bulunarak Başkan Trump’ın kararlarına karşı mücadele etmeye davet etti.

Öte yandan New York JFK Havalimanı’nda gözaltına alınan ve ülkeye girişlerine henüz izin verilmeyen 14 kişiden 8’i serbest bırakılarak, Amerika’ya girmeleri sağlandı.

İç Güvenlik Bakanlığı ise dün akşam Brooklyn Federal Mahkemesi’nin aldığı kararnamenin geçici olarak askıya alınması ile ilgili karara ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada mahkeme kararına rağmen Başkan Donald Trump’ın imzaladığı kararnamenin halen yürürlükte olduğu ve sınır kapılarında görev yapan memurların buna uyması gerektiği hatırlatıldı.

New York'ta Müslümanlara Destek Gösterisinden İzlenimler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:37 0:00

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

STÜDYO VOA

Trump yoluna J.D. Vance ile devam edecek – 16 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG