Erişilebilirlik

New York'ta olağanüstü güvenlik önlemleri


New York'ta BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alındı

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurul çalışmaları için, ABD Başkanı Joe Biden’ın da NewYork’a gelmesinin ardından kentte güvenlik önlemleri en üst düzeye yükseltildi. Güvenlik önlemleri kapsamında BM'nin bulunduğu Manhattan ile Queens semtleri arasında bulunan ve BM binasının arka cephesinde akan Doğu Irmağı’nda, botlar ve teknelerle gezen otomatik silahlar taşıyan New York polisi ile Sahil Koruma ekipleri sürekli devriyede.

New York'ta güvenlik önlemleri BM Genel Kurul çalışmaları süresince üst seviyede olacak
New York'ta güvenlik önlemleri BM Genel Kurul çalışmaları süresince üst seviyede olacak

Dünyanın değişik ülkelerinden 150’yi aşkın devlet ya da hükümet başkanlarının katıldığı BM zirvesi nedeniyle, New York'taki BM Merkezi çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Manhattan sokaklarına yerleştirilen polis noktaları ve güvenlik kameraları alınan önlemler kapsamında artırılırken, bazı sokaklara ve BM çevresine zırhlı polis araçları, kum ya da tuz yüklü kamyonlar, çelik bariyerler yerleştirildi.

New York'ta olağanüstü güvenlik önlemleri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:58 0:00

Bu yılki ana konusu "Güvenin Yeniden Tesisi ve Küresel Dayanışmanın Yeniden Canlandırılması: 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Eyleme, Herkes için Barış, Refah, Gelişim ve Sürdürülebilirlik Doğrultusunda Hız Verilmesi" olan zirvenin yapılacağı BM'ye çıkan ya da kesişen yollar yaya ve araç trafiğine kapatılırken, yalnızca delegasyon taşıyan araçlar ile BM görev kartı olan yayalar ve gazetecilerin geçişine izin veriliyor.

ABD Gizli Servisi, FBI ajanları, İç Güvenlik Bakanlığı görevlileri, New York polisi, bomba uzmanları ve bomba köpekleri BM'ye yakın bölgelerde alarm durumuna geçerken, BM Genel Merkezi ve çevresindeki binaların çatılarına, bölgeyi sürekli dürbünlerle izleyen keskin nişancılar yerleştirildi.

New York'ta güvenlik önlemleri çerçevesinde çatılardaki keskin nişancı polisler dikkat çekiyor
New York'ta güvenlik önlemleri çerçevesinde çatılardaki keskin nişancı polisler dikkat çekiyor

Birleşmiş Milletler Merkezi'ne çıkışı olan sokaklarda, çelik yelekli, otomatik silahlı polis ve FBI ajanları görev yaptı, bazı sokakların girişi kum yüklü kamyonlar, iş makineleri, beton bloklar ve barikatlarla trafiğe kapatıldı; polis helikopterleri de havadan güvenlik önlemlerine destek veriyor.

New York’taki olağanüstü güvenlik önlemlerinin 26 Eylül akşamına kadar süreceği belirtiliyor.

Genel Kurul çalışmaları nedeniyle kent 150’den fazla devlet ya da hükümet başkanıyla, yüzlerce bakan-diplomat ve binlerce gazeteci ağırlıyor.

Güvenlik önlemleri çerçevesinde New York’ta toplam 55 bin polis işbaşında olacak.

Forum

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG