Erişilebilirlik

New York’ta Ulaşıma Bisiklet Çözümü


New York’ta metro sisteminde yaşanan yoğunluk ve aksaklıklar, toplu taşımacılıkta kullanılan belediyeye bağlı otobüslerin yetersizliği, trafik sıkışıklığı kent sakinlerini canından bezdirmiş durumda. Yetkililerin kentte toplu taşımacılığı iyileştirme ve ulaşım sorununu azaltacak çözüm bulma çabaları da sürüyor. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, kentteki ulaşım sorununa çare olacağını düşündükleri yeni bisiklet projesini açıkladı.

Başkan Blasio, City Bike adıyla beş yıl önce başlattıkları projeyi genişleteceklerini belirtti. Blasio, kentte belirli güzergahlarda bulunan 12 bin bisiklet sayısını en az üç katına çıkartarak yaklaşık 40 bin bisikletin New Yorkluların hizmetinde olacağını söyledi.

Başkan Blasio, kentte bulunan bisiklet kiralama güzergah sayısının da iki katına çıkartılacağını kaydetti. Başkan Blasio, düşük gelirli kent sakinlerinin ulaşımlarında kullanacakları bisikletler için aylık indirimli kartları hizmete sokacaklarını belirtti.

100 milyon dolarlık finansmanı Lyft sağlayacak

Citi Bike ile New York Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği projeye finansmanın yakın zamanda Citi Bike’ın ana şirketi Motivate'i satın alan Lyft'ten geleceği belirtildi. Taşımacılık şirketi Lyft’in New York’taki bisiklet ve güzergah sayısının artması için Citi Bike’a yüz milyon dolar finansman sağlayacağı kaydedildi.

New York Belediye Başkanı Blasio, “Citi Bike’a yapılacak yeni yatırımla on binlerce New Yorklunun kendi şehirlerinde ulaşımlarını sağlamaları için hızlı ve ucuz bir yol olacak. Bu ayrıca Citi Bike'ı kullanan tüm sürücüler için çok daha güvenilir bir hizmet anlamına da geliyor” dedi.

New York Belediye Meclis Üyesi Rafael Espinal, yeni çevre dostu projeyi memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Espinal, “Citi Bike’ın kent genelinde genişletilmesi metro sistemimizin kriz geçirdiği bir zamanda, insanların güvenilir, verimli ve uygun maliyetli bir şekilde ulaşımınayardımcı olacak. Ulaşıma çözüm için alternatiflerine yatırım yapmamız gerekiyor. Bisiklet kullanımın kentte artması karbon gazı salınımını da azaltacak” dedi.

XS
SM
MD
LG