Erişilebilirlik

İngiltere, Fransa ve Almanya İran'ı Uyardı


İngiltere, Fransa ve Almanya İran'ı Uyardı

İngiltere, Fransa ve Almanya İran’a BM nükleer denetçileriyle işbirliğini reddederse yeni yaptırımlar uygulanacağını bildirdi.

Uluslararası Atom Enerji Dairesi İran’ın nükleer silah geliştirme doğrultusunda çalıştığını gösteren “güvenilir” bilgi bulunduğunu açıklamıştı.

Dairenin Viyana’da açıklanan raporuna göre elde edilen bilgi, İran’ın bir nükleer silah tasarımı üzerinde çalıştığını ayrıca silah parçalarını denediğini gösteriyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejat televizyonda yaptığı açıklamada ülkesinin nükleer çalışmalarından bir adım geri atmayacağını belirtti. Uluslararası Atom Enerji Dairesinin raporunu da reddeden Ahmedinejat, bunun saçma Amerikan iddialarıyla dolu olduğunu savundu.

Rapor, BM’e bağlı dairenin bugüne kadar İran’ın nükleer programının askeri boyutuyla ilgili olarak önesürdüğü en güçlü ve en geniş suçlamaları içeriyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, uluslararası topluluğu İran’ın Orta Doğu ve dünya barışını tehdit eden nükleer silah geliştirme çabalarını durdurmaya çağırdı.

Tahran nükleer programının barışçı olduğunu önesürerken BM Güvenlik Konseyi bugüne kadar İran’a dört kez yaptırım uygulama kararı aldı.

Ancak Rusya bu kez yeni yaptırımları desteklemeyeceğini bildirdi.


XS
SM
MD
LG