Erişilebilirlik

Nijerya'da BM Binasına Bombalı Saldırı


Tyler Clary of the U.S. celebrates winning the men's 200m backstroke final with an Olympic record.

Nijerya’nın başkenti Abuja'da Birleşmiş Milletler binasını hedef alan bombalı saldırıda en az 16 kişi hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarına göre, intihar bombacısı, içi patlayıcı dolu aracıyla güvenlik engellerini aşarak dört katlı binaya çarptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, saldırıda ağır can kaybı olduğunu söyledi ve hayatını başkalarına yardıma adamış kişilere saldırılmasını korkunç bir hareket olarak niteledi.

Genel Sekreter, Abuja’daki BM binasında, örgüte bağlı 26 ayrı dairenin bürolarının bulunduğunu ve yaklaşık 400 kişinin çalıştığını bildirdi.

Ban ki Moon, yardımcısı Asha-Rose Migiro başkanlığında bir heyetin incelemelerde bulunmak üzere en kısa zamanda Abuja’ya gideceğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri saldırının sorumluları konusunda yorumda bulunmaktan kaçındı ancak Nijerya polisi katliamdan Boko Haram adlı şeriatçı bir tarikatı sorumlu tutuyor.

Nijerya'da BM Binasına Bombalı Saldırı
Nijerya'da BM Binasına Bombalı Saldırı

Nijerya’nın sadece Müslüman bölgelerinde değil Hrıstiyan bölgelerinde de şeriat uygulanmasını isteyen örgüt buna karşı çıkan askeri ve sivil yetkililere sık sık suikastlar düzenliyor. Nijerya ordusu Boko Haram örgütünü 2009 yılında neredeyse yok etmişti.

2002 yılında Muhammet Yusuf adlı bir hafız tarafından kurulan Boko Haram’ın boko’su Hausa dilinde “gayrimüslim eğitim” anlamına geliyor, haram ise bildiğimiz haram. Örgüt, Arap alfabesiyle İslami eğitim dışında her türlü eğitime şiddetle ve vahşice karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG