Erişilebilirlik

Nijeryalılar Kızların Bulunmasını İstiyor


Nijeryalılar Kızların Bulunmasını İstiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

Nijeryalı İslamcı terör grubu Boko Haram’ın, kaçırdığı 300’e yakın kız öğrenciyi satacağını açıklaması büyük tepkiye yolaçtı. Washington ve New York’taki yürüyüşlerde Amerika'da yaşayan Nijeryalılar kızların serbest bırakılması çağrısı yaptı

Göstericiler Nijerya büyükelçiliği önünde pankartlarla gösteri yaparak eylem çağrısında bulundu.

İnsan hakları avukatı Nicole Lee bu olayın Nijerya’da yaşanmasının konuya ilgi gösterilmeyeceği anlamına gelmediğini söyledi:

“Irkı ya da vatandaşlığı ne olursa olsun herkes olayların yeri neresi olursa olsun kendi başalarına da gelebileceğini anlamalı. İnsan kaçakçılığı dünyanın her yerine ciddibir sorun.”

Salı günkü gösterinin düzenleyicilerinden Nijeryalı Omolola Adele-Oso hükümete çağrıda bulundu:

“Vatandaşların güvenliği sizin sorumluluğunuz. Aynı zamanda herkesin adil bir eğitim sistemine erişimi ve terörden korkmamasını sağlamaktan da hükümet sorumlu.”

Bu hafta yayınlanın bir videoda Boko Haram’ın lideri Ebu Bekir Şekau Nisan’daki kız kaçırma olayının sorumluluğunu üstlendi ve kız öğrencileri satma tehdidinde bulundu:

“Batı eğitimi gören birkaç kızı kaçırdım diye gürültü yapıyorlar. Kızları aldım, şimdi de satacağım.”

Açıklama tüm dünyada yoğun tepkiye neden oldu. Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Nijerya Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan’a yardım sözü verdiğini açıkladı:

“Abuja’daki büyükelçiliğimiz bir koordinasyon ekibi kurarak istihbarat ve tutsak pazarlıkları konusunda yardım edecek. Ayrıca bilgi paylaşımı ve mağdurlara yardımda bulunacak. Cumhurbaşkanı Jonathan bu tekliften memnunluk duydu ve hemen harekete geçileceğini söyledi.”

Ancak bazı Nijeryalılar hükümeti eleştiriyor ve Cumhurbaşkanı Jonathan ve hükümetinin kızların serbest bırakılması için yeterince gayret göstermediğini söylüyor.

Yurt dışında yaşayan Nijeryalılar arasında hayal kırıklığı ve çaresizliği hissetmek mümkün. New York’taki gösteride eylem çağrıları yapıldı:

“Yapması gereken güvenlik kurumlarını, orduyu ve istihbaratı toplayıp Boko Haram’ın peşine düşmek.”

Nijerya yakın geçmişte Güney Afrika’yı geride bırakarak kıtanın en büyük ekonomisi oldu. Ülke, düzenlediği ilk Dünya Ekonomik Forumu toplantısıyla Güney Afrika bölgesine yatırım çekmeyi amaçlıyordu. Ancak son günlerde Boko Haram’ın düzenlediği bombalamalar ve adam kaçırma olayları ön plana çıktı. Sosyal medyada ön planda olan Dünya Ekonomik Forumu değil, Twitter’daki #BringBackOurGirls heştegi.
We are sorry, but this feature is currently not available
XS
SM
MD
LG