Erişilebilirlik

5 Nisan Amerikan Basınından Özetler


5 Nisan Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00

Amerikan gazeteleri bugün Suriye’de dün düzenlenen kimyasal saldırıya geniş yer ayırıyor.

Washington Post, altı yıldır süren Suriye Savaşı’nda en çok can kaybına neden olan kimyasal saldırının çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 58 Suriyeli sivilin ölümüne neden olduğunu yazıyor. Bölgede görev yapan sağlık personelinin bildirdiğine göre saldırıdan etkilenen sivillerde rastlanan bulgular, saldırıda sarin gazı gibi sinir sistemini etkileyen bir kimyasal kullanıldığına işaret ediyor. Gazeteye göre Başkan Trump, İdlib’deki kimyasal saldırıyı Esat rejiminin düzenlediğini söyledi ve saldırıdan Obama Yönetimi’ni sorumlu tuttu. Trump’a göre 2013’teki kimyasal saldırıdan sonra Esat’a karşı askeri güç kullanmama kararı alan Obama’nın “zayıf ve kararsız” bir lider olması, İdlib’deki saldırının ana nedeni. Birkaç gün önce Esat’ı iktidardan indirmenin Amerika’nın önceliklerinden biri olmadığı şeklinde bir açıklama yapan Beyaz Saray, kimyasal saldırının ‘medeni dünya tarafından göz ardı edilemeyecek’ nitelikte olduğunu bildirdi. Washington Post, Esat rejimine ve Esat’ın destekçileri İran ve Rusya’ya karşı nasıl bir tavır alınacağına dair karar verme sırasının şimdi de saldırıdan Obama’yı sorumlu tutan Trump’ta olduğunu yazıyor. Gazeteye göre Trump, Suriye’yle ilgili güdeceği politikayla dış siyasette ciddi bir sınav verecek.

Washington Post bugün ayrıca Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun, eski başkan Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’ın, Başkan Trump ve çevresinin Rusya’yla bağlantıları konusunda yürütülen soruşturma kapsamında ifade vermesini talep ettiğini yazıyor. Habere göre Cumhuriyetçiler, Susan Rice’ı, gizli istihbarat raporlarında adı geçen Trump Yönetimi yetkililerinin kimliklerini sızdırmakla suçlanıyor. Beyaz Saray ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun Cumhuriyetçi Partili Başkanı Devin Nunes, Obama Yönetimi’ni, siyasi kazanç sağlamak amacıyla istihbarat raporlarında isimleri gizlenen Trump yetkililerinin kimliklerini açığa çıkarmakla suçluyor. Demokrat Parti ise suçlamaları, Trump cephesinin, Rusya’yla bağlantılar konusunda yürütülen soruşturma üzerindeki dikkatleri dağıtma girişimi olarak niteliyor.

Wall Street Journal ise bugünkü ana sayfasında İdlib’deki kimyasal saldırının yanı sıra Amerika’ya seyahat eden yabancıların yakında cep telefonlarındaki numaraları ve sosyal medya hesaplarının şifrelerini yetkililere teslim etmek zorunda kalabileceğini, ideolojik ve siyasi görüşleri hakkında sorulan soruları yanıtlamak durumunda kalabileceklerini bildiriyor. Gazete, bu adımın, Trump Yönetimi’nin Amerika’ya ayak basacak milyonlarca yabancının hayatına burnunu sokması anlamına geleceğini yazıyor. Habere göre bu uygulama, Başkan Trump’ın ‘ayrıntılı tarama metodları’ olarak nitelediği başkanlık kampanyası vaatlerinin bir parçası. Wall Street Journal, söz konusu metotların gerek Amerika içinde gerekse dışında çok büyük tartışma yaratmasının kaçınılmaz olduğu görüşünde. Gazete, İç Güvenlik Bakanlığı Danışmanı Gene Hamilton’ın “Amerika’ya ayak basan yabancıların ülkemize geçerli nedenlerle geldiklerini bizi tatmin edecek şekilde kanıtlamaları gerekiyor” şeklindeki sözlerine de yer vermiş.

XS
SM
MD
LG