Erişilebilirlik

8 Nisan Amerikan Basınından Özetler


8 Nisan Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

New York Times, İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen'in istifasıyla ilgili ayrıntılara yer veriyor. Gazete, sınır güvenliğinden sorumlu bakanın başkan Trump'ın eleştiri oklarının hedefi haline geldiğini hatırlatıyor. Habere göreNielsen, istifa mektubunda, görevden ayrılma zamanının geldiğini, bir sonraki İç Güvenlik Bakanı'nın Amerika'nın sınırlarını korumak için gereken Kongre desteği ve hukuki dayanağa sahip olmasını umduğunu ifade etti. Trump, son haftalarda, Bakan Nielsen'dan Meksika sınırındaki girişleri kapatmasını ve sığınmacı kabulünü durdurmasını istemişti. Gazete, Nielsen ve Trump arasında yapılan 30 dakikalık görüşmenin samimi bir havada geçtiğini, görüşmenin sonunda Nielsen'ın istifa mektubunu Başkan'a sunduğunu bildiriyor. Öte yandan Trump'ın 2020 seçimleri öncesinde seçmen tabanının kendisine verdiği desteği pekiştirmek için göçmen karşıtı söylemlerini sertleştirdiği gözleniyor. Trump'ın Nielsen'ı sık sık arayıp tüm göçmenlerin sığınma talebinde bulunmasını engellemek dahil hukuki çerçeveye uymayan taleplerde bulunması, Trump'ın son zamanlarda takındığı sert tavrın bir başka göstergesi. Habere göre Nielsen'ın bu taleplere, önünde uluslararası yükümlülükler ve hukuki kısıtlamalar olduğu şeklinde yanıt vermesiyse Trump'ı öfkelendirmekten başka işe yaramadı. Gazete, Trump'ın sınırdaki göçmen akınından ötürü sık sık suçladığı Nielsen'ın en çok Trump Yönetimi'nin ”sınırda sıfır tolerans” yaklaşımını uygulaması ve binlerce göçmen çocuğu ailelerinden zorla ayırmasıyla hatırlanacağını kaydediyor.

Wall Street Journal ise İsrail'de yarın yapılacak genel seçimlerden önce kamuoyu yoklamalarının yarışın başabaş gittiğini gösterdiğini bildiriyor. Gazete, seçimlerin, İsrail'in en uzun süre görev yapan lideri olmak isteyen Başbakan Netanyahu'nun kamu görevindeki siyasi sicilinin referanduma sunulması anlamına geldiği yorumunda bulunuyor. Habere göre anketlerin çoğu, seçmen yorgunluğu, yolsuzluklar ve hayat kalitesi gibi meseleleri öne çıkaran Netanyahu'nun en yakın rakibi emekli General Benny Gantz'in parlamentoda çok az farkla fazla sandalye alabileceğini gösteriyor. Ancak gazete, küçük sağcı partilerin desteğinin Netanyahu'yu bir koalisyon hükümeti kurabilecek konuma yükselteceği öngörüsünde bulunuyor. Netanyahu, İsrail'in kurucu babası David Ben-Gurion'un görevdeki süresini geçmeyi başaramasa bile ülkeyi sağa kaydırarak İsrail'in siyasi iklimini ve küresel arenadaki rolünü geriye dönüşü olmayacak şekilde değiştiren, son derece etkili bir siyasetçi. Yarın alacağı bir seçim zaferi, Netanyahu'nun gerek bir dünya lideri, gerekse İsrail tarihinin en önemli siyasetçilerinden biri olarak yerini pekiştirmesini sağlayacak. Öte yandan kamuoyu yoklamaları, İsrailli seçmenlerin çoğunun Kudüs'ün başkent olması, Ürdün Vadisi'nin İsrail kontrolünde kalması gibi konularda Netanyahu'yu desteklediğini gösteriyor.

Washington Post ise Rusya'ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan'da bir kadın avukatın Suriye ve Irak'ta IŞİD'e katılan Rus vatandaşı militanların ve ailelerinin ülkeye geri dönmeleri için verdiği mücadelenin ayrıntılarını aktarıyor. Gazete, 42 yaşındaki avukat Sevil Novruzova'nın şimdiye kadar en az 120 IŞİD mensubunun Dağıstan'a geri dönmesini sağladığını yazıyor. 3 milyon nüfuslu Dağıstan'dan IŞİD'e katılmak için bin 200 civarında militanın Suriye ve Irak'a gittiği tahmin ediliyor. Habere göre şimdiye kadar 400 kadar IŞİD savaşçısı, Rusya'ya geri getirildi. Bu militanların 200'e yakın eş ve çocuğu da Rusya'ya geri döndü. Bir zamanlar İslamcı militanlara karşı son derece acımasız olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'inse taktik değiştirmeye başladığı gözleniyor. Geçmişte İslamcı militanlar, İslamcı köktendinciliğe, özellikle de Çeçenistan'da hiç yabancı olmayan Rusya'da çok uzun hapis cezaları alırdı. İnsan hakları örgütlerine göre bu militanların aileleri de hapsedilir, işkenceye tabi tutulurdu. Şimdiyse Kremlin'in daha kısa hapis cezaları ve yakın takip ve gözlemle IŞİD mensuplarını topluma yeniden kazandırmaya çabaladığı gözleniyor. Çeçen lider Ramazan Kadirov'un eski IŞİD militanlarının eş ve çocuklarını rehabilite etme çalışmalarıysa geçtiğimiz yıl Putin'den özel teşekkür mesajı almasına neden olmuştu. Ancak erkek kardeşi Ramil'in 2008'de Rus istihbaratı tarafından öldürülmeden önce yerel bir İslamcı harekete katılmış olması, Dağıstanlı avukat Novruzova'nın çabalarını diğerlerinden ayırıyor. Novruzova, çocukları IŞİD'e katılan Dağıstanlı ailelerin kendisine telefon mesajıyla ulaşmasından sonra bizzat Suriye, Irak ve Türkiye'deki Rus büyükelçilikleriyle temasa geçip kayıp aile fertlerinin yerinin tespit edilmesini sağlıyor. Gazete, Novruzova'nın Türkiye üzerinden IŞİD'e katılmak için yola çıkan genç kadınları ikna etmek ve durdurmak amacıyla son dakikada Türkiye'ye bizzat gittiğinin de altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG