Erişilebilirlik

10 Nisan Amerikan Basınından Özetler


10 Nisan Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Washington Post, Temsilciler Meclisi Tahsisatlar Komisyonu’nda dün ifade veren Adalet Bakanı William Barr’ın Mueller raporunu bir hafta içinde kamuoyuna sunacağını yazıyor. Gazete, Barr’ın gizli bazı verileri rapordan çıkaracağını, ancak bu verilerin ne gerekçeyle kamuoyundan gizlendiğinin anlaşılması için renk kodlaması yapacağını bildiriyor. Habere göre Barr, verdiği ifadede, Mueller’a, raporun Kongre’ye sunulacak dört sayfalık özetini gözden geçirmeyi teklif ettiğini, ancak Mueller’ın bunu reddettiğini söyledi. Barr ayrıca Mueller’ın ekibinin özet metninde daha fazla veri paylaşımı yapılmasını tercih ettiğini de kabul etti. Barr, Kongre’ye sunduğu özette, Mueller’ın Trump kampanyasının seçimlere müdahalede bulunan Rusya’yla işbirliği yaptığına ilişkin kanıt bulamadığını ve Trump’ın yargıya müdahalede bulunup bulunmadığı konusunda bir sonuca varmadığını yazmıştı. Gazete, Barr’ın kamuoyuna sunacağı rapordan büyük jüriyle ilgili verileri, istihbarat kaynak ve metodlarını açığa çıkarabilecek ayrıntıları, devam eden başka soruşturmaları ve kişilerin özel hayatlarını etkileyebilecek bilgileri çıkaracağını kaydediyor.

Washington Post bugün ayrıca Trump Yönetimi’nin sınıra gelen göçmen aileleri çocuklarından ayırma politikasında bazı değişiklikler yapmayı düşündüğünü yazıyor. Habere göre Trump Yönetimi, son zamanlarda giderek artan göçmen akınını kesebilmek için aileleri hep birlikte gözaltına alınmakla, çocuklarının velayetini kaybetmek arasında bir seçim yapmaya zorlamayı planlıyor. Başkan Trump, aileleri ayırmak gibi bir niyeti olmadığını kaydetse de yetkililerin bu yeni uygulama üzerinde değerlendirmelerde bulunduğu bildiriliyor. Beyaz Saray, “sınırda sıfır tolerans” uygulamasına yeniden başvurma planı gündemde olmasa bile göçmen anne babalara, çocuklarıyla beraber gözaltında kalmakla çocuklarını başka bir koruyucunun himayesine teslim etmek arasında bir seçenek sunulmasının planlandığını kaydetti.

New York Times ise 2020 başkanlık seçimlerinden önce yapılacak parti ön seçimlerinde partilerinin adayını belirleyecek Demokrat seçmenlerin profiliyle ilgili bir değerlendirmeye yer veriyor. Gazete, günümüz Demokrat Parti’sinin son dönemde sol kanadın egemenliği altına girdiği şeklinde bir algı oluştuğunu, ancak sosyal medyadaki Demokratlar’ın Demokrat seçmenlerin tamamını yansıtmadığını kaydediyor. Değerlendirmeye göre sosyal medyada sesini çıkaran Demokrat ve sol eğilimli seçmenlerin sayısı, daha ılımlı, daha çeşitli ve daha az eğitimli olan ve sosyal medyada siyasi içerikli paylaşım yapmayan seçmenlerin yarısı kadar. Sosyal medyada siyasi paylaşımlar yapmayan Demokrat seçmenlerin büyük çoğunluğu kendilerini ılımlı ya da muhafazakar olarak tanımlıyor. Siyasi doğruculuğun Amerika için bir sorun olduğunu düşünen ve çoğunluğunu siyahların oluşturduğu bu seçmenler, haber medyasını çok takip etmiyor. Çoğunlukta olan ılımlı ve muhafazakar Demokratlar’ın ön seçimlerde aynı çizgide hizalanan adaylara oy verme olasılığıysa son derece yüksek. Gazeteye göre sosyal medyayı siyasi bir platform olarak kullanan Demokratlarsa çoğunlukla üniversite derecesine sahip, beyaz seçmenler. Bu seçmenler yıllar içinde liberal eğilimlerinin arttığını, hatta geçen yıl en az bir protesto gösterisine katıldıklarını ve siyasi kuruluşlara bağış yaptıklarını söylüyor. Değerlendirmeden çıkan sonuç ise Demokrat partililerin sosyal medyada ortaya koydukları öfkenin partinin geniş kapsamlı seçmen kitlesinin tamamına ayna tutmadığı şeklinde.

XS
SM
MD
LG