Erişilebilirlik

23 Nisan’da Çocuklar TBMM’deydi


Türkiye, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı depremzede çocukları, Ankara’daki yaşıtlarıyla birlikte Meclis’te ağırlayarak renkli görüntülerle kutladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ilk aşama olan kurtuluş mücadelesinde millet iradesi temsili için 23 Nisan 1920’de Meclis’in göreve başlaması, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle çocuklara armağan bir bayram olarak kutlanıyor. Bu çerçevede devlet/hükümet yönetimindeki makam koltukları kısa süreliğine çocuklara devredilirken, TBMM’de çocuklar vekil koltuklarındaydı.

TBMM Genel Kurulu, 23 Nisan 1920’nin 103. yıldönümü dolayısıyla “Milletin Çocukları, Meclis’in Çocukları” özel oturumuyla çocuklar ile toplandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, “Milletimizin evi TBMM'ye hoş geldiniz. Ne iyi ettiniz de geldiniz. Meclisimizi çocuk bahçesine çevirdiniz” sözleriyle açılışını yaptığı oturumda, AKP Grup Başkanvekili Muhammed Akbaşoğlu ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in de aralarında yer aldığı bazı milletvekilleri çocuklara eşlik etti.

Kırmızı-beyaz renkli balonlarla süslenmiş TBMM Genel Kurulu salonunda çocuklar, mikrofon, oylama sistemi araçlarla gibi vekillerce nasıl çalışıldığını anlamaya çalışırken, oradan oraya koşuşturmaları ve balonlarla oynamalarıyla renkli görüntüler oluşturdu.

TBMM Başkanı Şentop, çocuklara hitaben “Sorunları savaşarak çözeceğini düşünen yetişkinlere, büyüklere, bütün çocukların barış ve kardeşlikle paylaşılan bir dünyanın daha güzel bir dünya olduğunu duyurmanın en güzel anı 23 Nisan Çocuk Bayramı’dır. 23 Nisan, şanlı bir geçmişe sahip büyük milletimizin, yeni Türkiye tarihinin en önemli dönemeci, başlangıcıdır. Sizler de her zaman birlik ve beraberlikle ülkemizi geleceğe taşıyacaksınız. Buna inanıyorum. İlk Meclis Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk sizlere çok inanıyordu ve bugünü sizlere emanet etti” mesajlarını verdi.

AKP Grup Başkanvekili Muhammed Akbaşoğlu da, çocuklara eşlik ettiği özel oturuma ilişkin VOA Türkçe’ye açıklamasında, Meclis’in 103’ncü yıldönümü dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’nın yeniden yazılmasını gerektirecek koşullar olmamasını dilediğini söyledi.

Akbaşoğlu, “İlelebet, vatanıyla, milletiyle payidar olacak Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak geleceğimizin ve şu anımızın teminatı olan yavrularımızın bayramıyla milli egemenliği beraberce kutluyoruz. Geleceğimiz yavrularımızdır. Onlara daha güzel, güçlü bir Türkiye bırakmak için çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

CHP’li Özel: Cumhuriyet’in 2. Yüzyılı’nda Meclis daha güçlü olacak

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, VOA Türkçe’ye değerlendirmesinde, 14 Mayıs’taki TBMM 28. Dönem Genel Seçimi’ni işaret ederek, gelecek sene parlamenter sisteme geçilmesi hedefiyle güçlendirilmiş Meclis mesajını verdi.

Özgür Özel, “23 Nisan Çocuk Bayramı’nın gerçek sahipleri çocuklar ve biz Meclis’i gerçek sahiplerine bıraktık. Meclis çocuk neşesi ve cıvıltısıyla güzelleşti, çok keyifli. Meclis gelecek dönem yeniden güç kazandığında, yeniden kadın haklarına, çocuk haklarına saygılı bir Meclis haline dönüştüğünde çok daha iyi olacak. Gelecek sene, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılındaki ilk 23 Nisan’da çok daha renkli, neşeli ve çok daha etkili bir Meclis’i bekliyoruz” dedi.

Çocuklara özel oturum açıldığında ise, sembolik Başkanlık Divanı seçimi yapıldı ve Mamak Atlıoğlu Ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Havva Dilay Gülez TBMM Başkanı seçildi. Şentop’un koltuğunu devralan Gülez, “23 Nisan’ın anlamını, büyüdüğümüz zaman bizden sonra teslim alacak çocuklara öğreteceğimizden kuşkunuz olmasın” diyerek, dünyadaki tüm çocukların savaşlardan uzak, barış içinde mutlu olmalarını istediklerini söyledi.

Sonrasında vekil sıralarındaki çocukları temsilen Ali Kuşçu İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Berat Emir Sel kürsüye geldi ve “Biz bugünün çocukları, yarının büyükleri olarak bu güzel amaç için hep birlikte ve çok çalışmalıyız. Barışı ve paylaşmayı bütün herkese öğretmeli, sonra da adaletli bir dünya oluşturmak için herkesi iş başına davet etmeliyiz” mesajını paylaştı.

Erdoğan çocukları Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde ağırladı

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da depremzede çocukları İstanbul'da Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Erdoğan, "Milletimiz nice badireyi saldırıyı, afeti, birliğine beraberliğine sarılarak geride bıraktı" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından çocukların oluşturduğu kabine üyeleri de konuşma yaptı.

Torunlardan Kılıçdaroğlu'na ziyaret

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun torunları İpek ve Barış Meclis'te ziyarete Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu torunlarıyla fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG