Erişilebilirlik

Nobel Edebiyat Ödülü İngiliz Kazou Ishiguro’nun


2017 Nobel Edebiyat Ödülü, İngiliz yazar Kazou Ishiguro’ya verildi.

İsveç’teki ödül komitesi, Ishiguro’nun romanları aracılığıyla dünyayla aramızdaki yanıltıcı bağın altında yatan uçurumu gözler önüne serdiğini bildirdi.

Japonya’nın Nagasaki kentinde doğan 62 yaşındaki yazarın ailesi Ishiguro beş yaşındayken İngiltere’ye yerleşti.

Nobel komitesine göre sayısız romana imza atan Ishiguro’nun onu üne kavuşturan eseri, İngiltere kırsalındaki bir malikanenin kahyasının hikayesini anlatan “Günden Kalanlar”. (The Remains Of The Day)

Yazar, bu kitapla 1989 yılında yine saygın edebiyat ödüllerinden olan Man Booker Ödülü’ne layık görülmüştü.

Roman, beyazperdeye de uyarlandı. Savaş sonrası İngiltere’de baskı altında bir kahyanın hikayesini anlatan filmde Oscar ödüllü oyuncular Anthony Hopkins ve Emma Thompson oynamıştı.

İsveç Kraliyet Akademisi Sekreteri Sara Danius, Ishiguro’nun çok itibarlı bir yazar olduğunu ve tamamen kendisine ait bir estetik evren oluşturduğunu söyledi.

Danius yazar için “O biraz Jane Austen, biraz davranış komedisi ve biraz da Franz Kafka. Bütün bunları az bir ölçüde karıştırırsanız, bir doz Ishiguro elde edersiniz” dedi.

Doris Lessing ve Ernest Hemingway gibi yazarların aldığı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Ishiguro, 1.1 milyon dolarlık ödülün de sahibi olacak.

Geçen yıl, son yarım yüzyılda pop müziğe ve popüler kültüre yaptığı katkılar nedeniyle şair ve şarkı sözü yazarı Bob Dylan Nobel Edebiyat Ödülü almıştı. Dylan’ın dünyanın en saygın edebiyat ödülünü alması, edebiyatçı olmadığı gerekçesiyle tartışmalara yol açmıştı.

2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne Türk yazar Orhan Pamuk layık görülmüştü.

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG