Erişilebilirlik

Nobel Komitesi’nden ABD ve Kuzey Kore’ye Mesaj


Nobel Barış Ödülü nükleer silahların yasaklanması için çalışan ICAN adlı gruba verildi

Nobel Barış Ödülü “Nükleer Silahları Yok Etmek için Uluslararası Kampanya” ICAN’a verildi. ICAN, nükleer bombaları yasaklayacak bir uluslararası anlaşma için lobi faaliyetleri yürüten genç aktivistlerden oluşuyor.

1 milyon 100 bin dolar değerindeki ödül, Kuzey Kore’nin nükleer bomba denemeleriyle dünyayı tedirgin ettiği ve Başkan Trump’ın İran’la yapılan nükleer anlaşmayı iptal etmeyi düşündüğü bir dönemde ICAN’a verildi.

Nobel uzmanı Oeivind Stenersen’e göre komite, Kuzey Kore ve Amerika’ya müzakere yapmaları yönünde mesaj vermesinin yanı sıra İran ile yapılan nükleer anlaşmaya da desteğini gösterdi.

Cenevre merkezli ICAN, Temmuz ayında BM tarafından kabul edilen Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması için aktif kampanya yürütmüştü. Yürürlüğe girmesi için 50 üye ülke tarafından onaylanması gereken anlaşma şu ana kadar yalnızca üç ülke tarafından onayladı. ICAN ayrıca İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan nükleer bombaların 70’inci yıl dönümü olan 2015’te dünya çapında etkinlikler düzenledi.

Grup geçen ay Berlin’de ise Amerika ve Kuzey Kore büyükelçilikleri önünde başka organizasyonlarla birlikte, olası bir nükleer savaş ihtimaline karşı eylem düzenledi.

Nobel Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen de grubun dünyayı nükleer silahların yasaklanması ve yok edilmesi konusunda işbirliğine çağırdığını söyledi.

ICAN direktörü Beatrice Fihn, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada ödülün güvenlik konusunda nükleer silahlara sırtını yaslamaya devam eden ülkelere bunun “kabul edilemez” bir davranış olduğu yönünde bir mesaj olduğunu aktardı.

Fihn, telefonda ödül haberini aldığında bunun şaka olduğunu sandığını, grubun adını televizyonda duymadan habere inanmadığını da sözlerine ekledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG