Erişilebilirlik

Notre Dame Saldırganının Şaşırtan Profili


Fransa'nın başkenti Paris'in en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali'ne saldıran 40 yaşındaki Farid İkkam'ın profili Fransızlar'ı şaşırttı. Amatör video görüntülerinde sıçrayarak 3 polisten birini hedef aldığı görülen İkkam'ın batı değerlerine inanan bir doktora öğrencisi olduğu, 3 dil bildiği ve gazetecilik yaptığı ortaya çıktı. Saldırıdan yaralı olarak kurtulan Farid İkkam, anti terör birimlerince gözaltına alındı. Hükumet, İkkam'ın saldırıyı IŞİD adına ama tek başına yaptığına inandıklarını açıkladı.

Fransa'da meydana gelen terör saldırıları bir "terörist profili" ortaya çıkarmıştı. Bu şahıslar çoğunlukla 16 ila 30 yaş arasında, küçük suçlara bulaşıp cezaevinde radikalleşen ya da çeşitli Selefi camilerde radikalleşen kişiler. Gelecekten umudunu kesen, ailevi sorunları olan, varoşlardan, yoksul mahallelerden gelen ve çoğu poliste kaydı bulunan kişiler oldu.

Ancak, geçtiğimiz Salı günü polise çekiçle saldıran saldırganın profili terör uzmanlarının da ezberini bozdu. Metz kentinde Lorraine Üniversitesi'nde doktora yapan İkkam'ın, Mağrip gazetelerinin batıdaki seçimleri nasıl izlediği konusu üzerinde doktora tezi yapan bir gazeteci olduğu ortaya çıktı. Tez hocası Paris'e taşınınca İkkam da Paris 2-Assas Üniversitesi'ne geliyor. Paris yakınlarındaki Cergy kentinde bir öğrenci yurduna yerleşiyor. Polis'te kaydı olmadığı gibi, radikal islama kaydığı yönünde de tek bir ize rastlanmıyor.

Paris 2-Assas Üniversitesi'ndeki tez profesörü Arnaud Mercier, "Duyduğumda sandalyemden düşecek gibi oldum. Farid'i 2013 yılında tanıdım. Bir tez programına yazılmak için CV'sini göndermişti. 2008-2010 yılları arasında İsveç'te gazetecilik okuduğunu, İsveç'te ve ardından Cezayir'de gazetecilik yaptığını söyledi. İsveççe, Arapça ve Fransızca biliyordu. Son derece akıllıca bir tez seçmişti. Hiçbir şüpheye yer verecek bir durum yoktu. Benim tanıdığım öğrencim, bütün bunlara panzehir fikirler taşıyan, batıyı, demokrasiyi destekleyen, demokrasilerde medyanın gücüne inanan birisiydi" sözleriyle öğrencisini tanımladı.

Farid İkkam, yanyana devriye gezen üç polisten birine saldırmak için uzaktan, elinde çekiçle atladı ve "Ben halifenin askeriyim. Bunu Suriye için yapıyorum" diye bağırdı.

Polis, saldırının ardından saldırganın evinde yaptığı aramada, Farid İkkam'ın IŞİD'e katıldığını anlattığı bir video kaydı buldu.

Hükumet sözcüsü Christophe Castaner, "Bunun tek başına yapılan bir eylem olduğunu düşünüyoruz. Daha saldırdığı anda sarfettiği kelimeler nedeniyle bunun bir terör saldırısı olduğu anlaşıldı" dedi.

Polis kurşunuyla göğsünden yara alan Farid İkkam, tedavisi yapıldıktan sonra anti terör birimleri tarafından, ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı. Önümüzdeki günlerde belki de profiliyle herkesi şaşırtan İkkam'ın kendisi neden bu saldırıyı gerçekleştirdiğini anlatacak.

Macron "Task Force" kurdu

Bu arada Notre Dame'daki terör saldırısının ardından bu sabah Elysee Sarayı'nda güvenlik zirvesini toplayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçim programında da yer alan kendisine bağlı bir "terörle mücadele" birimi kurmak için düğmeye bastı. Kendisine bağlı 60 kadar terör ve istihbarat birimlerinden oluşacak bir "Task Force Anti Daesh/IŞİD'e Karşı Görev Gücü" oluşturan Macron, böylece istihbarat ve terör birimlerinin daha iyi koordine edilmesi, terör tehdidine karşı hızlı hareket edebilen kaliteli ve liyakatı olan bir birim oluşturarak, kriz yönetiminin de daha etkili sağlanmasını hedefleniyor.

Macron, ismi "Centre National de Contre-Terrorisme" olan bu yeni birimin başına eski terör uzmanı istihbarat şefi Pierre de Bousquet de Florian'ı getirdi.


STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG