Erişilebilirlik

Maliki: ‘Amerika Askerlerini Dokunulmazlık Vermediğimiz İçin Çekiyor’


Maliki: ‘Amerika Askerlerini Dokunulmazlık Vermediğimiz İçin Çekiyor’

Irak Başbakanı Nuri El Maliki Amerika’nın Irak’taki askerlerini yıl sonuna kadar çekme kararının Irak Hükümeti’nin Amerikan askerlerine yasal dokunulmazlık garantisi vermeyi reddetmesi üzerine alındığını söyledi.

Maliki, bu konuda, Başkan Obama’nın asker çekme kararını açıklamasından bir gün sonra konuştu. Amerika, eğitime katkıda bulunma ve komşu İran’dan gelen etkileri bertaraf etme amacıyla Irak’ta kalacak küçük bir grup Amerikan askeri için dokunulmazlık talebinde bulunmuştu.

2008 yılında Irak’ta 165 bin asker vardı. Şimdi bu sayı 39 bin.

Öte yandan Orta Asya turunun Tacikistan’daki ayağında bulunan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, askerlerin çekilmesinin Amerika’nın Irak’a verdiği taahhütleri yerine getirmeyeceği anlamına gelmediğini belirtti.

Askerlerin çekilmesinin Washington ve Bağdat arasındaki ilişkilerin yeni bir aşamaya girmesi demek olacağını belirten Clinton, Amerika’nın bölgedeki varlığının devam edeceğini söyledi.

Yılbaşından sonra Irak’ta yaklaşık 150 Amerikan askerinin kalacağı tahmin ediliyor. Bu askerlerin bazıları Amerikan Büyükelçiliği’nin güvenliğinden sorumlu olacak.

XS
SM
MD
LG