Erişilebilirlik

O'Brien Dün Gece Akar'la Bugün Çavuşoğlu'yla Görüştü


Milli Savunma BakanıHulusi Akar ve Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın dün gece ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien ve beraberindeki heyeti kabul ettiği açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Akar ile O'Brien başkanlığındaki Türk - Amerikan heyetleri arasındaki görüşmede ana gündem konusu Suriye'ydi. Açıklamada, "Toplantıda başta Güvenli Bölge olmak üzere Suriye’deki son durum, savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu" denildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien ile görüşmesi sonrasında toplantıda neler konuşulduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; Akar, O’Brien’e ‘Türkiye’nin tüm görüş ve talepleri bir kez daha iletti’. Akar, uluslararası kamuoyunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik sivilleri de hedef alan kimyasal silah kullanıldığı iddialarını yalanladı. Akar, “Bölgede hızla değişen ve gelişen durum beraberinde birtakım sıkıntıları da getiriyor. Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler geliyor. TSK’nın envanterinde kimyasal silah olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ayrıca terör örgütünün sivillere yönelik yapacakları toplu saldırılarla da bölgede DEAŞ tehdidinin devam ettiğine yönelik bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler de mevcut” dedi.

Türkiye’nin sivillere verdiği önemi anımsatan Akar, Barış Pınarı Harekatı’nın milli değerler yanı sıra askerlik mesleği değerlerine uygun olarak yürütüldüğünü vurgulayarak, “Hangi dini, etnik kökenden olursa olsun sivil, masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost, müttefik ülke unsurlarının ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösteriliyor. Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar, Aramiler, Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz” ifadesini kullandı.

Akar, uluslararası medyada gerçek dışı haberlere yer verildiğini belirterek, “Uçak düşmesinden, başka bir ülkedeki tatbikattaki patlamanın bölgede gerçekleştiğine kadar birçok gerçek dışı haberi ve görüntüyü basında görüyoruz. Bu tür yalan haberlerle Silahlı Kuvvetlerimizin sahada gösterdiği hassasiyet ve başarıyı gölgelemeye çalışıyorlar. Bunların işe yaramayacağını bir kez daha ifade ediyorum” diye konuştu.

Daha önce O'Brien'ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla da görüşeceği açıklanmış ancak Dışişleri Bakanı'nın meclisteki programı uzadığı için bu görüşmenin gerçekleşemediği duyurulmuştu.

O görüşme bugün gerçekleşti. Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien ve Amerika'nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'in de katıldığı görüşme Dışişleri Bakanlığı'ndan yapıldı ve yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence'le yapacağı görüşmedeki konuların masaya yatırıldığı ifade ediliyor.

XS
SM
MD
LG