Erişilebilirlik

Obama'dan Son Çağrı


Federal hükümetin 1 Ekim tarihinden itibaren kullanacağı bütçesi olmayacağı için kapanmasına saatler kala Başkan Obama, Kongre’den hükümetin harcama yetkisini uzatacak yasa üzerinde uzlaşmasını istedi

Başkan Barack Obama, federal hükümetin kapanmasına izin vermenin ‘sorumsuzluğun zirvesi’ olduğunu, ülkenin zaten toparlanmaya çalışan ekonomisinin çarklarına çomak sokmak anlamına geldiğini söyledi.

Federal hükümetin, mali yılın başlangıcı olan 1 Ekim tarihinden itibaren kullanacağı bütçesi olmayacağı için kapanmasına saatler kala Başkan Obama, Kongre’den hükümetin harcama yetkisini uzatacak yasa üzerinde uzlaşmasını istedi. Kongre’nin iki kanadı ortak bir metin üzerinde anlaşamazsa, yerel Washington saatiyle bu gece yarısı federal hükümetin faaliyetleri önemli ölçüde duracak, kamu sektörü çalışanları zorunlu ücretsiz izne çıkarılacak.

Obama, çıkarılmasında öncülük ettiği Sağlık Reformu’na ödenek vermek istemeyen Cumhuriyetçi Partililer’i, partinin aşırı sağcı kesimini tatmin etmeye çalışmak ve kaybettikleri 2012 Başkanlık Seçimi’nin rövanşını amaya çalışmakla suçladı.

Başkan, tüm ülkenin federal hükümetin kapatılmasının etkilerini hissedeceğini, kamu görevlilerinin maaşlarının ödenmeyeceğini ve Amerikan vatandaşlarının hayati olabilecek bazı kamu hizmetlerinden mahrum kalacağını hatırlattı.

Obama’nın konuşmasından önce ABD Senatosu, Obama yönetiminin sağlık reformu yasasının ana maddelerini erteleyen Temsilciler Meclisi bütçe tasarısını reddetti.

Ancak Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi çoğunluk yine sağlık reformunu erteleyen bir bütçe tasarısı çıkaracaklarını ve onay için Senato’ya göndereceklerini bildirdi.

Demokratların kontrolundaki Senatonun ise böyle tasarıyı yine reddedeceği kesin.

Amerikan Kongresi’nde bu gece yarısına kadar anlaşma sağlanamazsa devlet daireleri Salı günü kapanma noktasına gelecek

Bütçe üzerindeki anlaşmazlık Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin Başkan Barack Obama’nın birinci döneminde kabul edilen sağlık reformu yasasına itirazından kaynaklanıyor. Cumhuriyetçiler yasanın uygulamaya geçiş tarihini ertelemek ya da yasa nedeniyle ortaya çıkabilecek kamu harcamalarına kaynak ayırmak istemiyor. Sağlık reformu, sigortası olmayan milyonlarca kişiye sağlık hizmetlerinden yararlanma şansı veriyor.

Demokratlar, sağlık reformunun yasalaştığına dikkati çekiyor ve yoksullara ucuz ve devlet tarafından sübvanse edilen sağlık sigortası alma şansı tanıdığı için destekliyorlar.

Cumhuriyetçiler ise reform paketinin karmaşık olduğunu ve yürürlüğe girebilecek durumda olmadığını söylüyorlar. Cumhuriyetçiler, özellikle küçük işletmeler üzerinde ek bir yük getireceği ve yeni vergilere yol açacağı gerekçesiyle yasanın ekonomiyi de olumsuz yönde etkileyeceği görüşünü savunuyor.

Eğer Kongre gece yarısına kadar anlaşma sağlayamazsa, 1 Ekim gününden itibaren acil olmayan tüm devlet personeli zorunlu ücretsiz izne çıkarılacak ve bu yüzden de birçok devlet dairesinde işler durma noktasına gelecek.

Zorunlu ücretsiz izine çıkarılan memur sayısı bir milyonun üzerinde. Devlet kapanırsa, müze ve parklar kapalı kalacak, vergi ve pasaport daireleri dahil birçok kamu kurumu Amerikalılara hizmet veremeyecek.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York’ta – 29 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG