Erişilebilirlik

Obama: “Hindistan Artık Küresel Güç”


Obama: “Hindistan Artık Küresel Güç”

Başkan Barack Obama, Hindistan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olmasını desteklediğini açıkladı.

Obama, Hindistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletlerin etkili, verimli, güvenilir ve meşru bir örgüt olmasını istediğini, Hindistan’ın Güvenlik Konseyi üyeliğini bu nedenle desteklediğini bildirdi.

Obama, Hindistan’ın artık bir küresel güç olduğunu ve 21. Yüzyılda belirleyici bir rol oynayacağını kaydetti.

Üç gündür Hindistan’da temaslarda bulunan Obama bugün Başbakan Manmohan Singh’le görüştü. Dünyanın en büyük iki demokrasisinin lideri olan Obama ve Singh işbirliği yapılacak konuları görüştü: terörle mücadele, ekonomik büyüme ve iklim değişikliği.

Parlamento’da yaptığı konuşmada Obama Hindistan’la Pakistan arasında gerginliğin azaltılması için diyalog çağrısında bulundu. Obama, teröristlerin Pakistan’da konuşlanmasının kabul edilemez olduğunu, demokratik bir Pakistan’la Afganistan’da istikrarın sağlanmasının herkesin çıkarına olduğunu vurguladı.

Yeni Delhi hükümeti, Pakistan’ı,160 kişinin öldürüldüğü 2008 Mumbai saldırılarını düzenleyen militan İslamcı grupları korumakla suçluyor. Başbakan Singh, İslamabad hükümetiyle diyaloga hazır olduğunu, ancak “Pakistan terör makinesi çalıştığı sürece” bunun zor olduğunu söyledi.

Obama yarın Hindistan’dan ayrılarak 10 günlük Asya gezinin ikinci ayağına, Endonezya’ya geçecek.

XS
SM
MD
LG