Erişilebilirlik

Obama IŞİD’e Karşı Askeri Güç Yetkisi İstedi


Başkan Barack Obama yıllık Birliğin Durumu konuşmasını bu yıl ağırlıklı olarak ekonomi ve iç politikadaki icraatlarına ayırdı. İlk kez Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu Kongre’ye hitap eden Obama orta sınıf Amerikalılar’ın yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik açıklamalar yaptı.

Görevde yedinci yılına başlayan Barack Obama, bu yıl sondan ikinci, yani altıncı Birliğin Durumu konuşmasını yaptı. Kamuoyu yoklamalarına göre ekonominin toparlaması, Obama’ya yönelik halk desteğini de arttırmış durumda. Seçmenlerin hepsi olmasa da önemli bir kısmı, Küba’yla ilişkilerin normalleştirilmesi ve kaçak yabancıların ülkede kalarak çalışmalarına izin verilmesi gibi politikalara da destek veriyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin geçen Kasım ayında yapılan ara seçimlerde Kongre’nin iki kanadını da ele geçirmesinin ardından, Obama bu yılki Birliğin Durumu konuşmasında ilk kez Kongre’nin iki kanadında da Cumhuriyetçi Partili çoğunlukla karşı karşıya kaldı.

Obama'nın dün geceki Birliğin Durumu konuşması, aynı zamanda Kongre'ye en çok veto tehdidinde bulunduğu konuşma oldu. Obama, Kongre'nin İran'a yaptırım tasarısı, Sağlık Reformu'nu kaldırma girişimi ya da göçmenlik tartışmalarını başa döndürme çabalarını veto edeceğini söyledi.

Birliğin Durumu konuşmasında bir ilk de Obama'nın LGBT topluluklarının haklarından söz etmesi oldu.

Amerika terörle mücadeleye liderlik edecek

Başkan Barack Obama, Kongre’den Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren IŞİD terör örgütüne karşı askeri güç kullanma yetkisi istedi.

Dün gece Kongre’nin iki kanadına hitaben yıllık Birliğin Durumu konuşmasını yapan Başkan Obama, Irak ve Suriye’de İslam Devleti’nin (IŞİD) ilerlemesinin Amerika’nın liderliği sayesinde önlendiğini bildirdi. Bu liderliğe aralarında Arap devletlerinin de bulunduğu büyük bir koalisyonun destek verdiğinin altını çizen Obama, nihai amaçlarının teröristleri yok etmek olduğunu sözlerine ekledi.

Obama bununla birlikte IŞİD’e karşı mücadelenin konsantrasyon ve zaman gerektirdiğini belirtti. Başkan Obama, askeri gücü sağlam bir liderlik ve koalisyonla desteklemenin fark yaratacağının da altını çizdi.

‘Kongre İran’a yeni yaptırımla gelirse veto ederim’

­Öte yandan Obama, Amerika bir yandan bir grup ülkeyle birlikte Tahran hükümetinin nükleer silah edinmesini önlemeyi amaçlayan diplomatik görüşmeler yürütürken, Kongre’nin de diğer yandan İran’a yeni yaptırım uygulanması çağrısında bulunan tasarıyla gelmesi durumunda bu tasarıyı veto edeceği uyarısında bulundu. Yeni yaptırımların durumu çok daha kötü hale getireceğinin altını çizen Obama, bunun hem görüşmelere destek veren ülkeler koalisyonunu caydıracağını, hem de İran’ı yeniden nükleer programına başlamaya teşvik edeceğini söyledi.

Siber güvenlik öne çıkıyor

Obama bu yılki Birliğin Durumu konuşmasında, mevcut dış tehditler arasında siber güvenlik konusuna da yer verdi. Kongre’yi siber tehditlerle mücadele edecek bir yasa çıkarmaya çağıran Obama, bu konuda harekete geçilmemesi durumunda Amerikan ekonomisinin ticari sırların peşindeki yabancı devletlere, Amerikan halkının özel yaşam hakkının da siber saldırganlara karşı savunmasız kalacağı uyarısında bulundu.

‘Rusya’ya karşı birlik içinde hareket ettik’

Rusya’nın geçen yıl Ukrayna topraklarını işgal etmesinin ardından Obama’nın Birliğin Durumu konuşmasında bu ülkeye de yer vermesi bekleniyordu. Nitekim Başkan, Amerika ve müttefiklerinin birlik içinde hareket ettiğini ve Moskova’yı dışladığını, bu politika sayesinde Rusya ekonomisinin zarar gördüğünü açıkladı. Obama, Amerika’nın Rusya’ya karşı yaygara koparmadan, kararlı bir şekilde önderlik ettiğini söyledi.

Daha önce Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya gösterdiği saldırgan tavrın, “strateji ve gücün ustaca kullanımı” şeklinde değerlendirildiği yorumlar duyduğunun altını çizen Başkan Obama, buna karşılık Amerika’nın Ukrayna demokrasisini desteklediğini, NATO’nun da büyük devletlerin küçük devletleri taciz etmesine izin vermeme ilkesine sıkı sıkıya bağlı kaldığını bildirdi.

Obama Asya-Pasifik bölgesine yönelik olarak, Çin’i ağzına almasa da üstü kapalı bir uyarı gönderdi. Başkan, Amerika’nın bir yandan bölgede ittifaklarını “modernize ederken” diğer yandan da bölge devletlerinin ticarette kuralına göre hareket etmesini ve karasuları anlaşmazlıklarını çözmesini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Ebola hastalığıyla mücadele çabalarına değinen Obama, Amerikan askerlerini, doktorları, hastabakıcıları ve uzmanları hastalığın yayılmasını önledikleri ve sayısız hayat kurtardıkları için övdü.

Ebolayla mücadelenin sona ermediğinin altını çizen Obama, tüm dünyanın bundan ders çıkarması, gelecekte ortaya çıkacak salgınları önlemede daha etkili yöntemler geliştirmesi gerektiğini belirtti. Başkan, bunun yolunun da akıllı kalkınma yatırımları yapmaktan ve aşırı yoksulluğun kökünün kazınmasından geçtiğini kaydetti.

50 yıllık Küba politikası rafa kaldırılıyor

Başkan Obama Birliğin Durumu konuşmasında ayrıca Amerika’nın yarım yüzyıldır sürdürdüğü Küba politikasının sonuna gelindiğini vurguladı. Obama, bu yıl Amerika’nın Küba’ya 50 yıldır uyguladığı ambargonun kaldırılacağı müjdesi verdi.

Obama Küba’yla diplomatik ilişkilerin normalleştirileceğini geçen ay açıklamıştı. Obama Küba’ya yönelik politikayı “miladını çoktan geçmiş” ifadesiyle yorumladı, bu siyaset değişikliğinin Batı yarıkürede yaşanan “güvensizlik mirasını” sonlandırma potansiyeline sahip olduğunu savundu.

Son dönemde yapılan kamuoyu yoklamalarına göre Amerikalılar’ın büyük bir bölümü, Obama’nın Küba’ya uygulanan diplomatik ve ekonomik kısıtlamaları hafifletme kararına destek veriyor. Ancak yaptırımların tamamen kaldırılması Kongre’nin kararına bağlı.

Ama Kongre üyelerinin tamamı Obama’nın Küba kararını desteklemiyor. Bunlar arasında Küba asıllı Cumhuriyetçi Partili Florida Senatörü Marco Rubio da var., Obama’nın konuşmasında Küba konusuna değindiğinde kendisini Rubio’nun alkışlamadığı gözlendi.

Obama Küba politikasındaki değişikliği geçen ay, Havana hükümetinin Amerikan Uluslararası Kalkınma Dairesi çalışanı Alan Gross’u serbest bırakmasının ardından açıkladı. Beş yıl Küba’da casusluk yaptığı suçlamasıyla hapis yatan Gross, dün Birliğin Durumu konuşmasını Kongre’de özel konuk sıfatıyla, First Lady Michelle Obama’nın yanında izledi.

‘En iyi uzmanlar dünyanın ısındığını söylüyor’

Küresel iklim değişikliğini “gelecek nesillere yönelik en büyük tehdit” diye niteleyen Başkan Barack Obama, Kongre’nin bu konuda sağlanan ilerlemeyi geri çevirecek adımlar atmasına izin vermeyeceğini bildirdi.

Obama, dünyanın en iyi bilim insanlarının, yetkililer hareket geçmediği takdirde deniz seviyesinin yükseleceği, daha uzun, sıcak havalar yaşanacağı; kuraklık ve sel felaketlerinin büyük göçlere, çatışmalara ve açlık tehlikelerine yol açacağı uyarısında bulunduğunu hatırlattı.

Küresel iklim değişikliğinin Amerika açısından da bir ulusal güvenlik tehdidi olarak görüldüğü yönündeki Pentagon görüşüne de dikkati çeken Obama, bu sorunla mücadelede Amerika’nın uluslararası bir eyleme önderlik edeceği vaadinde bulundu.

Küresel ısınmaya yol açan sera gazı salımının azaltılması konusunda Çin’le büyük bir anlaşma imzaladığını hatırlatan Obama, diğer ülkelerin de bu adımları izlediğini ve bunun da bu yıl içinde küresel düzeyde bir iklim değişikliği anlaşması imzalanması umutlarını arttırdığını söyledi.

Obama varlıklı kesimin vergileri arttırmak istiyor

Obama’nın bu yılki Birliğin Durumu konuşmasında en çok vurgu yaptığı konu ekonomi oldu. Başkan Obama, 2008’de krize giren ekonomideki toparlamayı, “Krizin gölgesi geçti, birliğin durumu güçlü” ifadeleriyle yorumladı.

Barack Obama ekonomiyle ilgili konuşmasında orta gelir sınıfındaki Amerikalıların yaşam standartlarının yükseltilmesi konusuna yoğunlaştı, özellikle de Cumhuriyetçi siyasetçiler arasında hiç de destek bulmayan, zenginlere vergilerin arttırılması konusuna değindi.

Amerikan ekonomisinin büyüdüğü ve bütçe açığının kapandığına dikkati çeken Obama, hem sanayi hem de enerji alanlarında başarı sağlandığını, ülkenin ekonomik durgunluktan çıkarak, kendi geleceğini belirleme özgürlüğüne kavuştuğunu belirtti.

Başkan Obama, Amerikalı orta gelir sınıfına hitaben, “Bu ülke herkese eşit fırsat tanındığı zaman en iyisini başarır” diye konuştu. Obama zenginlerden alınacak vergilerin arttırılması yoluyla elde edilecek gelirin, orta gelirli sınıfa vergi kredisi ve ücretsiz yükseköğrenim olarak geri döneceğini bildirdi.

İki hafta sonra yeni bütçe tasarısını Kongre’ye sunacağını hatırlatan Obama, yeni bütçesinin ailelere çocuk bakımı, sağlık bakımı, ev sahibi ve emekli olma, vergi indirimi ve tasarruf yapma konularında yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

Ancak Obama’nın yeni bütçe tasarısının Cumhuriyetçiler’in liderliğindeki Kongre’den geçmesi beklenmiyor. Cumhuriyetçi Partililer, Obama’nın bu önerilerinin maliyetinin büyük olacağını savunuyor. Zenginlere yönelik vergilerin arttırılmasına da kesinlikle karşı olan Cumhuriyetçiler, bunun dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika’nın kalkınmasını engelleyeceği görüşünde.

Obama dün akşamki Birliğin Durumu konuşmasında asgari ücretin yükseltilmesi ve kadınlara eşit ücret ödenmesi gibi konularda da Kongre’ye adım atma çağrısında bulundu. Obama ayrıca altyapı, bilim, teknoloji, araştırma ve geliştirme alanlarında da yatırımların arttırılması çağrısı yaptı.

Cumhuriyetçiler’e ‘veto’ tehdidi

Başkan, Cumhuriyetçi Partili Kongre’nin kendi adıyla anılan Sağlık Reformu’nu lağvetme ya da göçmenlik reformunu geri çekme çabalarını veto edeceği uyarısında bulundu.

Geçmişte yönetim ve Kongre arasında yaşanan siyasi kilitlenmelere dikkati çeken Obama, Amerikan halkının ülkeyi ilerletmek için Washington’dan daha iyi siyaset beklentisi içinde olduğunu ve bunu da hak ettiğini söyledi. Başkan, partizan politikalar ve siyasette kilitlenmeye yol açan eski adetlerden kurtulma zamanının geldiğini belirtti.

Başkan Obama ayrıca hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Partili Kongre üyelerini televizyonlarda birbirlerini kötüleyerek sahte tartışmalar yarattıkları gerekçesiyle eleştirdi.

Obama konuşmasında ilk kez LGBT topluluklarına değinirken, Müslümanlar’a yönelik genellemelere de karşı çıktıklarını, Müslümanlar’ın büyük çoğunluğuyla barış konusundaki kararlılıklarını paylaştıklarını söyledi.

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG