Erişilebilirlik

Obama "Kaddafi Rejimi Sona Eriyor"


Obama "Kaddafi Rejimi Sona Eriyor"

Başkan Barack Obama Libya lideri Muammer Kaddafi’nin rejiminin sona ermek üzere olduğunu söyledi.

Bugün bir açıklama yaparak Kaddafi’yi görevi bırakmaya çağıran Obama Libya’daki durumun belirsizliğini koruduğunu ancak rejimin çözülmekte olduğunu kaydetti.

Libya’da çatışmaların sürdüğünü kaydeden Obama, artık bir dönüm noktasına gelindiğini, ülke geleceğinin Libya halkının elinde olduğunu belirtti.

Obama açıklamasını tatilini geçirdiği Martha’s Vineyard adasında yaptı.

Dünya liderleri Libyalı isyancıların ilerleyişini ülkede şiddetin sona erdiren ve demokrasi yolunu açan bir gelişme olarak övgüyle karşıladı.

Amerika, Avrupa Birliği, İngiltere ve İtalya Kaddafi yönetimininin sonunun geldiğini belirterek Libya liderini daha fazla kan dökülmesini önlemek için çekilmeye çağırdı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı ,Libya Ulusal Geçiş konseyinin liderinin önümüzdeki günlerde Paris’e gelececeğini açıkladı. Fransa, konseyi Libya halkının meşru temsilcisi olarak tanıyan ilk ülke olmuştu. Mısır da bugün konseyi resmen tanıdı.

Rusya, isyancıların yönetimi ele geçirmesinin kan dökümünü önleyeceği umudunu dilegetirirken İngiltere Başbakanı David Cameron isyancıların Trablus’a girmesinin Orta Doğu’daki diğer demokrasi yanlısı ayaklanmalara yardımcı olduğunu söyledi. Cameron, Londra’nın dondurulan Libya malvarlığının Libya halkı tarafından kullanılması için yakında serbest bırakacağını da açıkladı.

Halen Kahire’de bulunan Amerika Dışişleri Bakan yardımcılarından Jeff Feltman Kaddafi’nin artık tarih olduğunu, isyancıların mücadeleyi kazandığını belirtti. Feltman, Libyalıların artık daha iyi bir gelecek için çalışmaları gerektiğini söyledi.

Çin, Libya halkının seçimine saygı gösterdiğini belirtirken ülkenin hızlya normale dönmesi umudunu dilegetirdi.

XS
SM
MD
LG