Erişilebilirlik

Obama Kongre Liderleriyle Görüşüyor


Beyaz Saray Başkan Barack Obama’nın hükümetin yeniden açılması yollarını görüşmek üzere iki partinin kongre liderlerini Beyaz Saray’a davet etti.

Obama bu daveti yaparken Temsilciler Meclisindeki bazı Cumhuriyetçilerin krize son vermeye hazır oldukları bildiriliyor.
Bu Cumhuriyetçiler Senato’nun hükümetin kapanmasına son verecek, sağlık reformu ve benzeri koşullar eklenmemiş bir bütçe tasarısını Demokratlarla birlikte destekleyecekleri açıkladı.

Amerikan hükümetin kapanması Başkan Barack Obama’nın çıkacağı Asya gezisinde iki ülke ziyaretini iptal etmesine yol açtı.
Kapanma ikinci gününe girerken Beyaz Saray Obama’nın Malezya ve Filipin ziyaretlerini iptal ettiğini ancak Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) ve Doğu Asya Ülkeleri zirvelerine katılmak için ilk iki durağı olan Endonezya ve Brunei’ye gideceğini açıkladı.

Amerikan Kongresi geçici bütçe yasası üzerinde anlaşamadığı için harcama yetkisi kalmayan federal hükümetin faaliyetleri Pazartesi günü geceyarısından itibaren kısmen durduruldu.

Temsilciler Meclisi’nin geçici bütçe yasasını ‘Obamacare’ adı verilen Sağlık Reformu’na bağlama girişimleri, defalarca Senato tarafından reddedilmişti.
Salı gününden itibaren yaklaşık 800 bin kamu çalışanı zorunlu ücretsiz izne çıkarıldı. Acil nitelikli personel ise, maaşlarını ne zaman alacağını bilmeden çalışmaya devam edecek.

Federal hükümetin kapanması, bir devlet kurumu olan Amerika’nın Sesi yayınlarını etkilemeyecek, ancak ulusal parklar, trafik güvenlik daireleri, Washington’daki Smithsonian Vakfı müzeleri ve hayvanat bahçesi kapalı tutulacak. Savunma Bakanlığı’nda çalışan sivil personelin önemli bir bölümü ücretiz izne çıkarıldı. Ordu görevini sürdürürken, Afganistan gibi denizaşırı operasyonlar devam edecek.

Uzmanlar, iki haftayı aşan kapanmanın Amerikan ekonomisinin durgunlaşmasına, turizm gelirlerinin azalmasına ve ücretsiz izne çıkarılan kamu personelinin de tüketim masraflarının düşmesine yol açacağını söylüyor. 3-4 hafta sürecek kapanmanın hükümete 55 milyar dolar zarara mal olabileceği de belirtiliyor.

Öteyandan son yapılan bir kamu oyu yoklaması Amerikan halkının yüzde 72’sinin hükümetin kapanmasına karşı olduğunu ortaya koydu.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York’ta – 29 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG