Erişilebilirlik

Obama: ‘Kur Savaşlarının Bitmesi için Daha Fazla Çalışmalıyız’


Obama: ‘Kur Savaşlarının Bitmesi için Daha Fazla Çalışmalıyız’

Başkan Barack Obama, G20 liderlerinin dengeli ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için çalışmaya devam etme kararı aldıklarını söyledi. Başkan ticaret ve kur konularındaki anlaşmazlıkların çözülebilmesi için daha fazla çalışmaya gerek olduğunu da belirtti.

G20 zirvesine katılan ülkelerin yayınladığı ortak metinde liderler, paralarının değerini rekabet amaçlı düşürmekten kaçınmayı ve döviz kurlarını piyasaların belirlemesine izin vermeyi kabul ediyor.

Zirveye Amerika ve Çin arasında Pekin hükümetinin kur politikası konusunda yaşanan anlaşmazlık damgasını vurdu. Obama Çin’in para birimi Yuan’ın değerinin kasıtlı olarak düşük tutulmasının Amerika ve diğer ülkeleri rahatsız ettiğini söyledi.

G20 maliye bakanları Uluslararası Para Fonu ile birlikte yeni bir kılavuz üzerinde çalışacak. Kaydedilecek ilerlemeler gelecek yılın ilk altı ayında ele alınacak.

G20 üyesi ülkeler özellikle Amerika gibi ülkelerde ticaret açığına, Çin ve Almanya’da ise ticaret fazlasına yol açan dengesizlikler konusunda anlaşmazlık yaşıyor.

XS
SM
MD
LG