Erişilebilirlik

Obama-Medvedev Görüşmesi


Amerikan hükümetinin görüşünü yansıtan yorum

Başkan Barack Obama, Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev ile düzenlediği ortak basın toplantısında “Amerika’nın en önemli ulusal güvenlik çıkarları ve önceliklerinin en etkili biçimde Rusya ile hasım ilişkiler yerine işbirliği yaparak gelişeceğine kesinlikle inanıyorum” dedi.

Başkan Obama, Amerika ile Rusya’nın herbakımdan işbirliğine dayalı bir ilişki geliştirmede önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi. İki lider, Amerika ile Rusya’nın nükleer silahlarını büyük ölçüde azaltmayı taaahüt ettikleri yeni bir START anlaşmasını müzakere edip 2010 Nisanında imzaladı. Başkan Obama ve Medvedev, anlaşmanın en kısa zamanda onaylanması için çalışacakları sözü de verdi.

Buna ek olarak, Amerika ve Rusya, BM Güvenlik Konseyinin nükleer programıyla ilgili uluslararası yükümlülüklerini uymayı sürekli reddeden İran’a karşı dördüncü tur yaptırım kararı alması için yakın işbirliği yaptı. Amerika ve Rusya, ayrıca Kuzey Kore’nin bir Güney Kore savaş gemisine yönelik sebepsiz saldırısına verilecek uluslararası karşılık için diğer Güvenlik Konseyi üyeleri ve Kore Cumhuriyeti ile danışmalarda bulunmayı sürdürüyor.

Rusya, Afganistan’daki Amerikan ve NATO güçlerine malzeme sevkinde önemli bir transit rolü oynuyor. İki ülke, teröristlerin kitle imha silahları edinmelerini önlemek için 2010 Nisanında 17 bin nükleer silah için yetecek miktarda plutonyumu yoketme kararı aldı.

Amerika, Rusya ile ticaret imkanlarını geliştirmeye devam ediyor. İki ülkenin ileri teknoloji alanında iş yaratabilecekleri gösteren Ulusal İhracat Girişimi çerçevesinde Boeing şirketi Rusya’ya 4 milyar dolar değerinde 50 yeni uçak satacak.

Amerika, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne üye olmasını kuvvetle desteklemeye devam ediyor. Başkan Obama” Rusya Dünya Ticaret Örgütüne aittir. Bu hem Rusya hem Amerika hem de dünya ekonomisi için iyi birşeydir. İki lider, Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütüne katılması için gerekli adımları tamamlama çabaları çerçevesinde az sayıda ikili sorunları 30 Eylüle kadar çözmeyi de kararlaştırdı.

Amerika ve Rusya’nın iyi geçinmeleri halinde iki halkının daha müreffeh ve dünyanın daha güvenli bir yer olacağı açık bir gerçek. Bu nedenle Amerika , Rusya ile işbirliğini kurma ve güçlendirme yollarını aramayı sürdürecektir.

XS
SM
MD
LG