Erişilebilirlik

Obama Mübarek'in Açıklamasından Memnun Değil


Tahrir Meydanı'nda bekleyen göstericiler, Mübarek'in istifa etmeyeceği açıklamasının ardından çılgına döndü. Bugün Mısır'ın büyük kentlerinde daha büyük gösteriler planlanıyor

Başkan Barack Obama, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in yönetimi yardımcısına devredeceği yönündeki açıklamayı, demokratik değişim isteyen göstericilerin taleplerini karşılaması açısından yeterli bulmadığını bildirdi.

Mübarek’in dün gece yaptığı ve istifa etmeyi reddettiği açıklamasının ardından Obama, “Kahire hükümetinin demokrasiye samimi geçiş konusunda ciddiyetinden ikna olmadığını” belirtti.

Başkan Obama, Mısır'daki durumu ulusal güvenlik danışmanlarıyla görüşmek üzere Beyaz Saray'a yürüyor
Başkan Obama, Mısır'daki durumu ulusal güvenlik danışmanlarıyla görüşmek üzere Beyaz Saray'a yürüyor

Hüsnü Mübarek, Tahrir Meydanı’ndaki yüzbinlerce protestocunun beklediği gibi istifa etmeyi reddetmiş, yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman’a devredeceğini açıklamıştı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Mısır hükümeti, gerçek demokrasi yönünde güvenilir, somut ve muğlak olmayan bir yol izlemeli. Ancak şu ana kadar bu fırsatı değerlendirmiş değil,” denildi.

Hüsnü Mübarek, televizyonda banttan yayınlanan açıklamasında, devlet başkanlığını Eylül ayındaki seçimlere kadar fiilen sürdüreceğini söyledi. 30 yıldır Mısır’ı idare eden Mübarek, günlük işlerini yardımcısı Ömer Süleyman’a bıraktığını söylemekle birlikte, uzmanlar devlet başkanının hala parlamentoyu dağıtma, hükümeti feshetme ve anayasayı değiştirme yetkilerini koruduğunu belirtiyor.

Hüsnü Mübarek Mısır’da yaşananlardan, içişlerine karışmak isteyen “dış mihrakları” sorumlu tuttu.

Mübarek’in açıklamaları, Tahrir Meydanı’nda istifasını bekleyen protestocuları daha da öfkelendirdi. “Mübarek gitmeli” diye bağıran göstericiler, ayakkabılarını fırlatarak tepki verdi.

Yaklaşık 2 bin kadar gösterici, devletin kontrolündeki Radyo-Televizyon binasına yürüdü. Yüzlerce kişi de kent merkezinin sekiz kilometre uzağında bulunan devlet başkanlığı sarayı çevresinde toplandı.

Protestocular, bugün şu ana kadar görülmemiş büyüklükte bir gösteri düzenleyeceklerini söylüyor.

XS
SM
MD
LG