Erişilebilirlik

CIA Başkan Adayı İHA Operasyonlarını Savundu


Başkan Barack Obama’nın Merkezi İstihbarat Dairesi başkanlığına aday gösterdiği eski terörle mücadele başdanışmanı John Brennan, insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen saldırıları savundu.

Brennan, uzaktan kumandayla idare edilen bu uçaklarla diğer ülkelerde düzenlenen operasyonların, sadece Amerika’ya olası saldırılara karşı caydırıcı etki yarattığını, geçmişte düzenlenen saldırıları cezalandırma amaçlı olmadığını söyledi.

Brennan, CIA başkanlığı için yapılan atamasının onaylanması amacıyla Senato İstihbarat Komisyonu’nda ifade verdi.

Amerika’nın uzaktan kumandalı uçaklarla düzenlediği operasyonlarda kendi vatandaşları da öldü. Bu kişiler arasında en fazla dikkat çeken, Yemenli imam Enver el Avlaki’ydi ve Avlaki Amerikan vatandaşıydı. Amerika’daki Libertaryen gruplar, bu operasyonların Amerikan vatandaşlarını “yargısız infaz” ettiğini savunuyor.

Amerika’nın el Kaide’yle mücadele ettiğini vurgulayan John Brennan, yönetimin “öldürücü güç” kullanmak için verdiği kararın, titiz bir süreçten geçtiğini ve bu kararın yasalardan destek aldığını söyledi. Senato oturumunda konuşan Brennan, ellerinde seçenek kalmadığı ve yakın bir terör tehlikesi algılandığı zaman zanlıların öldürülmesi yönünde karar alındığını belirtti.

John Brennan’ın CIA başkanlığı için Senato İstihbarat Komisyonu’nda düzenlenen oturum, sık sık protestocuların müdahalesiyle kesildi. Müdahale yüzünden oturuma ara verildi ve izleyicilerden salonu terk etmeleri istendi.

57 yaşındaki Brennan, eski Başkan George W. Bush döneminde CIA’nin üst düzey bir yetkilisiydi. Brennan’ın CIA başkanlığı için yapılan atamasına Senato’dan itiraz gelmesi beklenmiyor. Eski CIA başkanı Org. David Petraeus, biyografisini yazan bir kadın gazeteciyle ilişkisinin ortaya çıkması ve bu gizli sevgilisinin bazı yetkilerine erişim sağladığının öğrenilmesinin ardından istifa etmek zorunda kalmıştı.

Oturum sırasında Brennan’a, o dönem bir çalışan olarak görev yaptığı CIA içinde, terör zanlılarına uygulanan ve ‘suda boğulma hissi veren’ özel işkence yöntemi de soruldu. John Brennan bu yöntemden haberi olduğunu söylese de, CIA içindeki başka birimlerin uygulamasından dolayı engelleme girişiminde bulunmadığını, buna yetkisi olmadığını belirtti. Brennan bununla birlikte kendisine, bu işkence yönteminin “değerli bilgiler öğrenilmesini sağladığının” söylendiğini, ancak yine de bu işkence yönteminin başarı sağlamayacağına inandığını kaydetti.

Adı ilk kez 2008 yılında CIA başkanlığı için geçen Brennan, bu istihbarat dairesinde görev yaptığı sırada ‘suda boğulma hissi veren’ işkence yöntemiyle ilgili oynadığı rol konusundaki soru işaretlerinden dolayı, adaylıktan çekilmişti.

Obama’nın terörle mücadele danışmanı Brennan, CIA başkanlığının onaylanması durumunda partizan tutum izlemeyeceği vaadinde bulundu. Brennan ayrıca Başkan’ı “yerinde ve zamanında” bilgilendirme sözü verdi.

STÜDYO VOA

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze protestoları eşliğinde ABD Kongresi’nde ifade veriyor - 21 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG