Erişilebilirlik

Obama’nın İyimserliğine Rağmen Ekonomik Durgunluk Sürüyor


Obama’nın İyimser Açıklamalarına Rağmen Ekonomik Durgunluk Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Amerika’da ekonomik sorunlar ciddiyetini koruyor. İyileşme işaretlerine rağmen ekonomik büyüme yavaş, hükümet borçları katlanmaya devam ediyor, milyonlarca Amerikalı iş bulmakta zorlanıyor

Başkan Obama dört yıl önce devraldığı ekonomiden çok daha farklı bir ekonomiyle karşı karşıya.

Bütçe uzmanı Stan Collender, işsizlik oranının yüksek olmasına rağmen ekonominin ivme kazandığını söylüyor.

Stan Collender: ”Emlak piyasası daha farklı durumda. Mali piyasalar ve borsa, Obama’nın göreve geldiği dört yıl öncesine göre ikiye katlandı.”

Ekonomik çöküş artık ciddi bir risk olmaktan çıksa da uzmanlar mali krizin hala tehdit oluşturduğu görüşünde.
Kongre, orta sınıf Amerikalılar’ın vergilerini yükseltmeyi şimdilik engellemiş olsa da her iki partiyi de bütçe açığını kapatmaya yönelik anlaşmaya zorlayan harcama kesintileri, sadece ertelendi.

Mali uzman Charles Konigsberg’e göre, bu çok kötü bir yönetim politikası.

Charles Konigsberg: ”1 Mart’ta otomatik bütçe kesintileri devreye giriyor. Hem savunma harcamaları, hem de diğer harcamalarda yüzde beşlik kesinti yapılacak. Bu, işsizlik ve ekonomik büyümeyi derinden etkileyecek.”

Ufukta henüz bir anlaşma görünmüyor. Başkan Obama, Kongre’nin kesintileri tekrar ileri bir tarihe ertelemesini istiyor.

Başkan Obama: ”Kongre, otomatik kesintiler devreye girmeden önce daha büyük bir paket sunamazsa en azından otomatik kesintilerin yaratacağı zararları erteleyecek, harcama kesintileri ve vergi reformu içerecek küçük bir paket hazırlayabilir.”

Kongre Bütçe Dairesi otomatik kesintilerin yıllık bütçe açığını azaltacağı görüşünde. Ancak bu durumda ekonomik büyüme de yarı yarıya azalır, bir buçuk milyon Amerikalı işini kaybeder.

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner çıkmazın yarattığı hayal kırıklığını dile getiriyor.

John Boehner: ”Washington’un harcama sorunuyla başa çıkması gerekecek. 22 yıldır bu sorunun nasıl gözardı edildiğine tanık oldum. Artık harekete geçme zamanı geldi.”

Amerika’nın borçları 16 trilyon doları aştı. İki parti de kesinti gerektiğini düşünüyor. Ancak uzmanlara göre kesintiler kademeli yapılmalı. Ekonomi, üç yıldır ilk kez dördüncü çeyrekte geriledi. Stan Collender, bunun, yüzde 22‘lik askeri kesintinin sonucu olduğunu söylüyor.

Stan Collender: ”Cumhuriyetçilerin dört yıl boyunca harcama kesintilerinin ekonomik büyümeyi tetikleyeceğini savunmasından sonra bunun tam tersinin doğru olduğundan artık eminiz.”

Hem Demokrat, hem de Cumhuriyetçi yönetimlerle çalışan Charles Konigsberg’e göre, Başkan’ın Cumhuriyetçilerle nasıl işbirliği yapacağı çok önemli.

Charles Konigsberg: ”İki parti arasındaki açığı kapatmakgerekiyor. Bu çok önemli. Bunu başarabilecek tek siyasetçi de başkandır.”

En önemli soruysa şu: Başkan obama, dünyanın en büyük ekonomisinin önündeki en önemli engel olarak görülen siyasi bölünmeyi gidermek için ne kadar siyasi sermaye harcayacak?
XS
SM
MD
LG