Erişilebilirlik

Obama Özel Şirketlerin Seçimlere Etkisini Sınırlamak İçin Destek İstedi


Obama Özel Şirketlerin Seçimlere Etkisini Sınırlamak İçin Destek İstedi

Başkan Barack Obama, Cumhuriyetçileri özel şirket ve yabancı kuruluşların Amerikan seçimlerine etkisini kısıtlayan yasa tasarısına destek vermeye çağırdı.

Haftalık radyo konuşmasında bu konuya değinen Obama, Anayasa Mahkemesi’nin Ocak ayında aldığı bir kararı hatırlattı. Kararda şirketlere seçim kampanyalarında bir adayı kötüleyen reklamlar yapabilmeleri için istedikleri kadar para harcama hakkı tanınıyor. Üstelik kararda şirketlere reklamların arkasında hangi kuruluşun olduğunu açıklama zorunluluğu da getirilmiyor.

Başkan, konuşmasında yabancı şirketlere bile bu hakkın tanındığının altını da çizdi.

Anayasa Mahkemesi, hükümetin özel şirket ve sendikaların kampanya reklamlarının parasını ödemesini kısıtlayan eski kanunu reddetmişti. Mahkeme, kararına gerekçe olarak bu tip kısıtlamaların ifade özgürlüğünü kısıtladığını göstermişti.

Obama, bu konudaki yasa tasarısının şirketleri yaptıkları reklamlarda adlarını kullanma zorunluluğunda bırakacağını hatırlattı. Başkan Obama ayrıca bu sayede yabancı şirketlerin Amerikan seçimlerinin gidişatına etki edemeyeceklerini de vurguladı.

XS
SM
MD
LG