Erişilebilirlik

Obama Savaş Yetkisi İstiyor


Başkan Barack Obama, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren IŞİD’le mücadele için savaş yetkisi talebini Kongre'ye sundu. Yetki en az üç yılı kapsıyor ancak kara birliklerinin kullanımını danışmanlık ve kurtarma operasyonlarıyla sınırlıyor

Başkan Barack Obama Kongre’ye üç yıllık savaş yetkisi talebini sundu. Başkan’ın IŞİD’le mücadele için istediği yetkinin üç yılı kapsıyor, coğrafi sınır geetirmiyor ve ve kara birliklerinin kullanımı konusunda kısıtlama getiriyor.

Başkan Obama, 8 Ağustos günü Irak’taki IŞİD militanlarına karşı başlatılan hava operasyonları için Kongre’den ayrı bir yetki istemesine gerek olmadığını söylüyordu. Obama, bu kararını eski Başkan Bush’un, 11 Eylül terör saldırıları sonrasında Kongre’den aldığı yetkiye dayandırdı. Ancak bazı Kongre üyeleri Obama’nın IŞİD’e karşı hava operasyonlarına başlarken Kongre’den izin almamasını eleştirmişti.

Ancak Başkan’ın savaş yetkisi isteğinin de yeni bir tartışma yaratması bekleniyor. Yetki isteğinde karar birliklerinin gönderilmesi ve yetkinin sınırları tartışma yaratacak ana konular olarak öne çıkıyor.

Savaş yetkisi, kurtarma operasyonlarında özel harekat birimlerinin ve danışmanların kullanılmasını öngörüyor. Savaş yetkisi coğrafi sınır getirmiyor.

Washington’daki kaynaklar, Beyaz Saray’ın savaş yetkisi konusunda hem demokrat hem de Cumhuriyetçi Kongre üyeleriyle yakın işbirliği içinde olduklarını söylüyor.

Ancak bazı Demokratlar, kara harekatına karşı çıkacaklarını söylüyor. Bazı Cumhuriyetçiler de Obama’ya daha geniş yetkiler verilmesinden yana.

Obama’nın istediği savaş yetkisinin Kongre’nin, 16-20 Şubat tarihleri arasındaki tatilinden sonra gündeme alınıp Mart ayı içinde oya sunulması bekleniyor.

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG