Erişilebilirlik

"Obama Silah Tüccarlığı Yapacak Bir Siyasetçi Değil"


"Obama Silah Tüccarlığı Yapacak Bir Siyasetçi Değil"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00
Linki indirmek için

ABD'nin eski BM büyükelçisi Bill Richardson, Obama'nın dış politikasının işbirliğine dayandığını ve başarılı olduğunu söyledi

Charlotte’daki Demokrat Parti Kurultayı'na katılanlar arasında Amerika’nin Birleşmiş Milletler Eski Büyükelçisi ve Eski New Mexico valisi Bill Richardson da vardı. Richardson Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı, Başkan Obama’nin dış politikası konusunda şunlari söyledi:

"Başkan Obama ve yönetimindeki Demokratlar dış politika alanında önde gidiyor. Bu başkan dış siyasette büyük başarı elde etti. El Kaide örgütünü büyük ölçüde yok etti. Bin Ladin’i ortadan kaldırdı. Latin Amerika ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları imzaladı. Rusya’yla silahsızlanma anlaşmasına imza attı. Çin konusunda gerçekçi bir politika izliyor. Başkan Obama savaş tüccarlığı yapacak bir siyasetçi değil. İşbirliğinden yana. Kimseyi dışlamıyor. İran’la mücadelede Avrupa bizim tarafımızda yer alıyor. Uluslararası toplum Obama’yı sevdi. Romney dış siyasette Obama’ya rakip olmaktan çok uzak. Romney Bu yüzden konuşmasında dış politikaya hiç değinmedi."

Demokrat Parti Amerika-İsrail ilişkilerine nasıl bakıyor? Büyükelçi Bill Richardson Başkan Obama’nın İsrail politikasını şöyle yorumluyor:

"Başkan Obama İsrail’e karşı son derece korumacı bir yaklaşım izliyor, İsrail’le ilişkilerimize olumlu bakıyor. İsrail çok önemli bir müttefikimiz. Başkan,İsrail politikasını Amerika’nın çıkarına olacak şekilde oluşturdu. İsrail-Filistin görüşmelerinde iki devletli çözüm önerisi bunlardan biri. Obama ayrıca müttefikimiz İsrail’in Hamas, Hizbullah ve İran’la son derece zorlu ilişkileri olduğunu biliyor. İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğini vurguluyor. Bence İsrail’le olan ilişkilerimizin son derece güçlü. Bu ilişki dış politikamızın temel direklerinden birini oluşturuyor."


Latin kökenli seçmenlerin oyu daha önceki seçimlerde olduğu gibi çok etkili olacak mı? Büyükelçi ve Eski Vali Bill Richardson’a göre bu seçmen kitlesi çok önemli ve Demokrat Parti Latinlerin oyunu alabilmek için yoğun çaba harcıyor:

"Latin kökenli seçmenler Amerika’da seçmenlerin yüzde 20’sini oluşturuyor. İki parti de Florida, Nevada, Colorado gibi kilit eyaletlerde Latin seçmenlerin oylarını toplamak için büyük çaba harcıyor. Bu yılki başkanlık seçimlerini kazanan aday yüzde birlik oy farkıyla belirlenecek. Yarışın başa baş gittiği eyaletlerde kazanan adayı Latin kökenli seçmenlerin oyları belirleyecek. Bence bu oylar bu seçimde de Başkan Obama’yı zafere taşıyacak."

Amerika’nın Birleşmiş Milletler Eski Büyükelçisi ve Eski New Mexico Valisi Bill Richardson Obama yönetiminin politikalarını böyle özetledi.
XS
SM
MD
LG