Erişilebilirlik

Obama ve Merkel’den Rusya’ya Sert Çıkış


Başkan Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna krizini diplomatik yollardan çözme yönünde adım atmaması durumunda Rusya’ya karşı ek yaptırımlar uygulanacağı uyarısında bulundu

Beyaz Saray’da bir araya gelen iki lider, Rusya’ya karşı ortak tutum belirledi. Amerika ve Avrupa Birliği, birkaç gün önce de Rusya’ya yeni yaptırım kararı almıştı.

Başkan Obama, Rus liderlerin Ukrayna’nın istikrarını bozmaya devam etmesi durumunda Amerika ve Avrupa Birliği’nin ekonomik ve diplomatik yaptırımlar dahil, derhal ek adımlar atacağını bildirdi.

Almanya Başbakanı Merkel, ne Amerika’nın ne de kendi ülkesinin bu aşamaya gelmek istediğini, ama bir noktadan sonra bu adımı atmanın artık kaçınılmaz olacağını söyledi. Merkel alacakları kararın tamamen Rusya’ya bağlı olduğunun altını çizdi.

İki hafta önce Cenevre’de varılan ve Ukrayna’da hükümet ve Rusya’ya bağlanmak isteyen milisler arasındaki gerginliği azaltmayı hedefleyen anlaşma başarısız kalmıştı.

Başkan Obama, Ukrayna hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirdiğini, Rusya’nın da yerine getirmesi gerektiğini açıkladı.

Rusya yanlısı militanların eylemlerini kınayan Obama, bu militanların Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nün (AGİT) yedi gözlemcisini hala rehin tutmasının “utanç verici” olduğunu ve buna mazeret gösterilemeyeceğini söyledi. Başkan ayrıca, Rusya’dan bu gözlemcilerin serbest bırakılmasını güvence altına almasını istedi.

Sert açıklamalarına rağmen Merkel ve diğer Avrupalı liderler, kendi ekonomik ilişkilerinden dolayı Rusya’ya karşı adımlarını sertleştirme konusunda baskı altında bulunuyor.

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG