Erişilebilirlik

Obama ve Putin Suriye Ateşkesini Görüştü


ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’de ateşkes anlaşmasıyla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Kremlin’in talebi üzerine yapılan görüşmede, Suriye rejimi ve müttefikleri ile silahlı muhalefet arasında ülke çapında ateşkes tesis edilmesi çabaları ele alındı.

Başkan Obama görüşmede, bu türden bir ateşkesin şart ve yöntemleri üzerinde ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu’ndaki diğer ortaklar arasında anlayış birliğine varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Obama, şimdi önceliklerin, Suriye rejimi ve silahlı muhalefetten ateşkes anlaşmasına olumlu yanıtlar gelmesi, Suriye halkının acılarını dindirmek, BM öncülüğündeki süreci canlandırmak ve IŞİD’i yenilgiye uğratmaya odaklanmak için tüm tarafların ateşkesi inançla uygulamasının sağlanması olduğunu vurguladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de günlük brifing’inde, ateşkes anlaşmasının uygulanmasının zorluğunu, ortada çok sayıda engelin bulunduğunu bildiklerini, ancak bunun bir “fırsat anı” olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, yaptığı yazılı açıklamada, “Hepimiz önümüzdeki büyük zorlukların farkındayız. Gelecek günlerde, kilit taraflardan [anlaşmanın] şartlara uyacakları yönünde güvenceler almak için çalışacağız,” ifadesini kullandı.

Kerry, uygulanabilmesi halinde ateşkesin, sadece şiddeti azaltmakla kalmayacağı, aynı zamanda insani yardımların boyutunun genişletilmesine olanak tanıyacağı ve Suriye halkının arzularına yanıt veren bir hükümete siyasi geçiş hedefini destekleyeceğini kaydetti.

ABD ve Rusya, 27 Şubat Cumartesi günü devreye girecek bir ateşkes planı üzerinde anlaşmaya varmıştı.

Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun eş başkanı iki ülke tarafından yapılan açıklamada, anlaşmanın IŞİD, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve BM Güvenlik Konseyi’nin terör listesindeki grupları kapsamadığı belirtiliyor.

Suriye rejimi ve silahlı muhalif grupların en geç 26 Mayıs öğle saatine kadar anlaşmaya uyacaklarına dair taahhütlerini resmi olarak sunmaları gerekiyor.

Ateşkesin denetlenmesi için yine ABD ve Rusya’nın eş-başkanlığında bir çalışma grubunun oluşturulması da öngörülüyor.

STÜDYO VOA

ABD Ortadoğu’da yeni bir savaşı önlemeye çalışıyor – 19 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG