Erişilebilirlik

Obama: 'Yunanistan'ın Krizden Kurtuluşu AB'den Gelecek Desteğe Bağlı'


Obama: 'Yunanistan'ın Krizden Kurtuluşu AB'den Gelecek Desteğe Bağlı'

Başkan Barack Obama, Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmasının Avrupa’nın tamamından alacağı desteğe bağlı olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’da Angela Merkel’le görüşmesi sırasında bu konuya değinen Obama, Avrupa’nın ekonomik sorunlarının zorlu ve karmaşık olduğuna işaret etti.

Yunanistan’ın ekonomik sistemini rekabet edebilir ve daha şeffaf hale getirmesi için yapısal reformlar yapması gerektiğine dikkati çeken Obama, bu ülkeye özel yatırımlar yapılması, Yunanistan’dan alacağı olan ülkelerin de Avrupa devletleriyle bir araya gelip bu borcun idaresi konusunda kararlar alması gerektiğini söyledi.

Amerika’nın ekonomik büyümesinin Avrupa’nın sorunlarının makul bir şekilde çözümüne bağlı olduğunu belirten Obama, bu ülkelerin ekonomilerinin iflasının Amerika için bir felaket olacağını kaydetti.

Borç krizine saplanan Yunanistan’ın ekonomisini düzeltmek amacıyla bu ülkeye 110 milyar Euro’luk kurtarma paketi veren Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu, Atina hükümetini devlet harcamalarını kesmeye ve vergileri arttırmaya zorluyor.

XS
SM
MD
LG