Erişilebilirlik

‘Obez Annelerin Otistik Çocuk Dünyaya Getirme Riski Yüksek’


Amerika’da yapılan bir araştırma obezitenin oluşturduğu bir riske daha dikkatleri çekti. Araştırmaya göre hamile kalan obez kadınların bebeklerinin otistik olma riski daha yüksek.

Pediatrics dergisinde yayınlanan araştırmada hamileliği sırasında obez (aşırı kilolu) olan kadınların bebeklerinin otistik olarak dünyaya gelme riskinin yüzde 70 oranında arttığı gözlendi. Bulgulara göre bebeğin başka bir sinir gelişimi bozukluğuyla dünyaya gelme oranı da iki kat artıyor.

Obezite, şeker hastalığı ve yüksek kan şekerinin hamilelik sırasındaki etkilerini inceleyen uzmanlar normal gelişim gösteren 315 çocuğun verilerini 517 otistik çocuk ve gelişim bozukluğu gösteren 172 çocukla karşılaştırdı.

Sonuçlar şeker hastası annelerin çocuklarının otistik olma riskinin yüksek olduğunu gösterdi. Şeker hastası olan annelerin çocuklarının sinir sistemi gelişim sorunlarıyla dünyaya gelmesi riskinin ise daha büyük oranda gerçekleştiği görüldü.

Araştırmayı yürüten ekipten doktor Andrew W. Zimmerman, “Bu her obez annenin çocuğunun otistik olarak dünyaya geleceği anlamını taşımıyor. Ancak riski arttırdığı bir gerçek” dedi.

California Üniversitesi uzmanlarından Paula Krakowiak’a göre ise şeker hastalığının fetüsün gelişimine doğrudan bir etkisi olup olmadığını anlamak için başka faktörlerin de dikkatle incelenmesi gerekiyor. Msnbc haber sitesine açıklama yapan uzmana göre yine de obezite ve şeker hastalığı oranındaki artışa paralel seyreden otistik çocuk oranındaki artış çok dikkat çekici.

Uzmanlar, bulguları, aşırı kiloların verilmesi gerektiğini bir kez daha kanıtlayan önemli bir ikna edici neden olarak yorumluyor.

XS
SM
MD
LG