Erişilebilirlik

8 Ocak Amerikan Basınından Özetler


8 Ocak Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:20 0:00

Washington Post, Trump Yönetimi'nin Amerika-Meksika sınırındaki durumun kriz seviyesine eriştiği şeklindeki açıklamasının, Başkan Trump'ın ulusal acil durum ilan ederek Kongre onayına gerek kalmadan sınırda duvar inşa etmesine olanak tanımasını amaçladığını bildiriyor. Gazete, federal hükümetin yaklaşık üç haftadır kapalı olduğu ve sınır duvarı tartışmalarının Beyaz Saray ve Kongre arasında kördüğüm haline geldiği bu dönemde, Trump'ın Oval Ofis'ten kamuoyuna seslenerek sınır duvarı ısrarının gerekçelerini açıklayacağını yazıyor. Habere göre İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen, sınırda bir insanlık ve güvenlik krizi oluştuğunu birkaç kez yinelemiş, Başkan Yardımcısı Mike Pence ise hava sıcaklıklarının yükseldiği ilkbahar aylarında sınırdan kaçak geçişlerin artacağı uyarısında bulunmuştu. Ancak çok sayıda göç uzmanı, Trump Yönetimi'nin sınırdaki tehdidi abarttığı ve doğru olmayan verilerle kamuoyunu yanılttığı görüşünde. Başkan Yardımcısı Pence, Trump'ın sınırda ulusal acil durum ilan edip etmeyeceği konusunda henüz net bir karara varmadığını kaydediyor. Öte yandan Trump'ın önündeki seçenekleri değerlendiren Beyaz Saray Hukuk Müşavirliği Dairesi'nin her türlü hukuki engele karşı hazırlık yapmaya başladığı bildiriliyor. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa sahip olan Demokrat Parti ise Trump'ın Kongre onayı olmadan duvar inşaatına olanak tanıyacak her türlü girişimine karşı çıkıyor. Meksika sınırını ziyaret eden Temsilciler Meclisi Yargı Komisyonu Başkanı Jerold Nadler, ”Başkan'ı bir kral ya da zorbaya dönüştürecek her türlü girişime karşı çıkacağız. Başkan'ın Kongre'nin bütçe üzerindeki gücünü gaspetme gibi bir yetkisi yoktur,” ifadelerini kullandı.

Washington Post bugün ayrıca Amerika'nın en kalabalık ve zengin eyaleti California'da dün yemin ederek valilik görevini Jerry Brown'dan devralan Gavin Newsom'un eyaleti sol kanada daha çok yaklaştıracağı yorumunda bulunuyor. Gazete, Demokrat Parti'de sosyal açıdan daha ilerici yeni nesil siyasetçilerin yükselişe geçtiği bir dönemde California kamuoyunun çoğunluğunun, yeni vali Gavin Newsom'un liberal programlarını kucakladığını yazıyor. Habere göre Newsom, 30 milyar dolar bütçe fazlası olan, eyalet meclisinin her iki kanadında da Demokrat çoğunluğu barındıran California'da selefi Brown'a kıyasla Trump'a karşı daha sert ve direnişçi bir tavır alabilir. Newsom'ın dünkü yemin töreninde yaptığı konuşmada, ”Beyaz Saray'daki yolsuzluk ve beceriksizlikler karşısında yeni bir alternatif sunacağız. Yönetimimiz ilerici, ilkeli ve halkın yanında olacak,” ifadelerini sarfetmesi, bu tavrın habercisi olabilir. Öte yandan gazete Newsom'un bütçe fazlası ve eyalet yönetimindeki Demokrat çoğunluktan güç alarak sağlık hizmetleri, ucuz konut, çevre koruma, eğitim ve altyapı gibi alanlarda pahalı harcamalara girişmesi durumunda zorlanabileceği yorumunda bulunuyor. Gazete, ekonomik gerileme dönemine girileceği uyarısında bulunan eski vali Jerry Brown'un lüzumsuz harcamalar yapılmaması gerektiği şeklindeki uyarısına da dikkat çekiyor.

Wall Street Journal ise Suriye'de yakalanan yabancı militanların akıbetine ilişkin haberinde birçok ülkenin bu militanları geri almayı reddettiğini bildiriyor. Gazete, Trump'ın Suriye'den çıkış planının yüzlerce yabancı militan açısından belirsizlik anlamına geldiği yorumunda bulunuyor. Suriye Demokratik Güçleri'nin yaptığı açıklamaya göre ülkenin doğusunda IŞİD'in elinde bulunan son toprak parçasını temizleme girişimi kapsamında Amerika'nın desteğiyle düzenlenen operasyonlarda beş yabancı militan ele geçirildi. Bu yabancı militanlar arasında iki Amerikalı da var. Öte yandan Kürt yetkililer, Suriye Demokratik güçlerinin kontrolundaki hapishanelerde yaklaşık 800 yabancı militan tutuklu bulunduğunu bildiriyor. Kürt yetkililer, bu ülkelere, vatandaşlarını geri alma çağrısı yapıyor. Ancak güvenlik riski oluşturan bu militanların nasıl cezalandırılacaklarına ilişkin kaygılar nedeniyle bu çağrıya şimdiye kadar çok az sayıda ülke yanıt verdi. Suriye Demokratik Konseyi'nden İlham Ahmed, yabancı ülkelerin sorumluluk alması gerektiğini, bu militanların Suriye üzerinde büyük bir kambur oluşturduğunu ve bu kamburun daha da ağırlaşacağını söyledi. Suriye Demokratik Güçleri'ne bağlı dış ilişkiler komisyonundan Abdülkerim Ömer ise militanların istikrar ve güvenliğin sağlanmadığı bir noktada tutuldukları, herhangi bir karmaşa ya da güç boşluğu oluşması durumunda militanların hapishaneden kaçabilecekleri uyarısında bulunuyor. Amerika, Fransa ve İngiltere ise 600 militanın tutuklu bulunduğu yedi hapishanede masrafların karşılanması için mali yardım yapıyor.

XS
SM
MD
LG