Erişilebilirlik

10 Ocak Amerikan Basınından Özetler


10 Ocak Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:10 0:00

Washington Post, Başkan Trump ve Demokrat Parti liderleri arasındaki sınır duvarı anlaşmazlığı nedeniyle yaklaşık üç haftadır kapalı olan hükümetin açılması için yapılan görüşmelerin sonuç vermediğini yazıyor. Gazete, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin sınır duvarı ödeneğine ”hayır” demesi üzerine görüşmeyi aniden bitiren Trump'ın daha sonra paylaştığı Twitter mesajında duvardan başka hiçbir seçenek olmadığını yazdığını bildiriyor. Müzakerelerin yeniden ne zaman başlayacağı ise belirsiz. Öte yandan Demokrat ve Cumhuriyetçi taraflardan Trump'la yapılan görüşmeyle ilgili çelişkili açıklamalar gelmesi, dikkatlerden kaçmadı. Senato'daki Demokrat Parti lideri Chuck Schumer, yumruğunu masaya vuran Trump'ın adeta öfke nöbeti geçirdiğini, Nancy Pelosi ise Başkan'ın huysuzluk yaptığını söyledi. Başkan Yardımcısı Mike Pence ise Trump'ın iddia edildiği gibi sesini yükselttiğini ya da elini masaya vurduğunu hiç hatırlamadığını, odadan çıkarken herkese şekerleme dağıttığını söyledi. Başkan Trump'ın bugün Texas eyaletine giderek sınır kasabası McAllen'ı ziyaret etmesi bekleniyor. Öte yandan Trump Yönetimi'nin Cumhuriyetçi Kongre üyelerine, temsil ettikleri seçmenler ne kadar sıkıntı çekerlerse çeksinler, Demokratlar'a boyun eğmemeleri ve sınır duvarı ödeneğini içermeyen hiçbir bütçe tasarısına ”evet” dememeleri şeklinde bir çağrı yaptığını bildiriliyor. Gazete bugün ayrıca hükümetin hala kapalı olmasının Amerikalı çiftçilere ciddi bir darbe indirdiğini yazıyor. Habere göre Başkan Trump'ın Çin'e karşı açtığı ticaret savaşı nedeniyle piyasadaki üstünlüğünü yitiren ve zaten zor durumda olan yaklaşık 300 bin soya fasülyesi çiftçisi, hükümetin kapalı olması nedeniyle Trump Yönetimi'nden aldıkları para yardımından da mahrum kaldı.

New York Times ise Amerika'nın Afganistan stratejisiyle ilgili haberinde, Afgan Hava Kuvvetleri'ni kurmak ve eğitmek için şimdiye kadar milyarlarca dolar harcayan Amerika'nın daha uzun yıllar boyunca desteğe devam etmesi gerekeceği öngörüsünde bulunuyor. Gazete, Amerika'nın 17 yıldır devam eden Afgan savaşından çıkış stratejisinin bir parçasının Afgan güçleri kendi kendine yetecek seviyeye getirmek olduğunu, ancak bu amaca ulaşmanın giderek zorlaştığını yazıyor. Habere göre Amerikalı askeri yetkililer, Taleban'ın güç kazanmaya başladığı gözlenen şu son dönemde Afgan silahlı kuvvetlerinin hala hazırlıksız olduğunu kaydediyor. 2013 ve 2014 yıllarında Afganistan'daki hava kuvvetleri eğitim misyonunun komutanlığını yapan emekli General John Michel, ”Afgan Hava Kuvvetleri'nin yeterlilik seviyesini yüzde 60 ila 65'e çıkarırsak şanslıyız,” şeklinde konuştu. Düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nden güvenlik uzmanı Anthony Cordesman ise ilerleme kaydetse bile Afgan Hava Kuvvetleri'nin Amerikan desteği olmadan işlevini sürdürmesinin zor olduğunu, Afgan güçlerin operasyonları tek başına devralmasının şu an için söz konusu olamayacağını belirtiyor.

Wall Street Journal ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında yapılan görüşmeyle ilgili haberi ana sayfasına taşımış. Gazete, bu hafta Pekin'de iki günlük görüşmeler için bir araya gelen Kim ve Xi'nin Pyongyang'in nükleer programıyla ilgili müzakereleri yeniden başlatma konusunda Amerika'ya mesaj verdiğini yazıyor. Gazetenin yorumuna göre Kuzey Kore lideri Kim'in bir yıl içinde Çin'e yaptığı bu dördüncü ziyaret, Trump Yönetimi'ne nükleer silahsızlanma anlaşmasına varmak için ödün vermeye hazırlıklı olması çağrısı niteliği taşıyor. Çin lideri Xi'nin Kuzey Kore ve Amerika arasındaki müzakerelerin devamı için onay verdiği ve her iki tarafın ortak bir paydada buluşması umudu taşıdığı bildiriliyor. Kim'inse Pekin'deki temasları sırasında Kore Yarımadası'ndaki durumun düzelmesinde Çin'in üstlendiği rolden ötürü Xi Jinping'e teşekkür ettiği, alınan haberler arasında.

XS
SM
MD
LG