Erişilebilirlik

21 Ocak Amerikan Basınından Özetler


21 Ocak Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00

New York Times, Amerika’ya çocukken kaçak olarak getirilen çoğu Latin Amerika kökenli gençlere üç yıllık yasal koruma sağlanması karşılığında sınır duvarı için 5,7 milyar dolar talep eden Başkan Trump ve Cumhuriyetçi Parti’nin Demokrat rakiplerini köşeye sıkıştırdığını yazıyor. Gazete, Trump’ın önerisini daha geniş kapsam içinde yasalaştıracak tasarıyı bu hafta Senato’da oylamaya sunmayı planlayan Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’ın, hükümet açılana kadar Trump’la müzakere masasına oturmayı reddeden Demokratlar üzerindeki baskıyı arttırdığını bildiriyor. Ancak habere göre Trump’ın planının “rehine müzakeresi”ne benzeten Demokrat liderler Nancy Pelosi ve Chuck Schumer’ın taviz vermek gibi bir niyeti yok. Trump’ın taleplerini dikkate almayan Nancy Pelosi’nin hükümeti açmak için Çarşamba günü altı tasarıdan oluşan bir paketi Temsilciler Meclisi’ne sunması bekleniyor. Öte yandan Başkan Yardımcısı Mike Pence, Başkan Trump’ın Cumartesi günü açıkladığı önerilerine Senato’da bazı değişiklik ya da eklemeler yapılabileceğinin sinyalini verdi. Kamuoyu yoklamalarına göre Amerikalılar’ın çoğu, hükümetin bir aydır kapalı olmasından Başkan Trump’ı sorumlu tutuyor.

Washington Post ise Beyaz Saray’da iki yılını dolduran Donald Trump’ın sık sık övündüğü müzakere ve iş bitirme becerilerini mercek altına alıyor. Gazete, Donald Trump’ın iki yıl önce Amerika’nın en karmaşık meselelerini tek başına halledebileceği vaadiyle seçildiğini, ancak iki yıl sonra hükümetin krize girdiğini yazıyor. Habere göre Trump’ın iş bitirme becerileri, özellikle hükümetin bir aydır kapalı olduğu ve Kongre’deki güç dengelerinin değiştiği şu son dönemde ciddi bir sınavdan geçiyor. Ancak sınır duvarı ısrarını “ahlak dışı” olarak nitelendiren Demokrat Partililer’in desteğini kazanmayı başaramayan Trump, bu sınavı vermekte ciddi zorluk çekiyor. Öte yandan gazete, hükümetin kapanmasının, Trump’ın başkanlığının en temel eksikliklerini bir kez daha gözler önüne serdiği yorumunda bulunuyor. Maaş almadan çalışmak zorunda olan ya da zorunlu ücretsiz izne çıkarılan devlet memurlarıyla empati kuramayan, sorumluluk almayan Trump, ne Demokrat Parti’nin niyetini anlayabiliyor, ne de siyasi rakiplerinden öç alma eğiliminden vazgeçiyor. Demokrat Partili Montana Senatörü John Tester, zengin bir ailenin çocuğu olan Trump’ın devlet memurlarının maaş alamamasının etkilerini anlayamadığını, bu nedenle bu krizi çözmenin Trump için bir öncelik olmadığını söylüyor. Hükümetin kapanması meselesini bir “halkla ilişkiler sorunu” olarak gören Trump, Oval Ofis’ten kamuoyuna sesleniş dahil seçmenleri güney sınırında bir kriz olduğuna ve bu krizin duvar örerek çözülebileceğine ikna etmek için başkanlık makamının sunduğu her imkandan yararlanmaya çalışıyor. Ancak Trump’ı en çok eleştiren Cumhuriyetçi strateji uzmanlarından biri olan Mike Murphy, Trump’ın 1987 tarihli kitabı “İş Bitirme Sanatı”nda öne çıkardığı ustalıklarının son hükümet kriziyle birlikte çözülmeye başladığını söylüyor.

Washington Post bugün ayrıca Brexit anlaşması için İngiliz Parlamentosu’nda büyük mücadele veren Başbakan Theresa May’le ilgili bir değerlendirmeye yer veriyor. Gazete, May’in en önemli özelliğinin azim ve kararlılığı olduğunu kaydediyor. Değerlendirmeye göre Brexit anlaşması Parlamento’da ağır yenilgi almasına rağmen güven oylamasından zaferle çıkan May, İngiliz siyasetinin tüm uzmanlarını şaşırttı. Bunun nedeni, şimdiye kadar hiçbir başbakanın Parlamento’da aldığı ağır mağlubiyete rağmen ayakta kalmayı başaramaması. Koalisyon kurmaktan ve müzakere yapmaktan hoşlanmayan May, iletişimde ustalıktan yoksun bir lider. Gazeteye göre May, karmaşık Brexit sürecini, özellikle de örneğin İrlanda’nın durumunun ne olacağını kamuoyuna yalın bir dille anlatmayı beceremedi. Ancak King’s College’den Avrupa siyaseti uzmanı Anand Menon’a göre May, inatçılığı sayesinde yılmadan, sanki çoğunluğa sahipmiş gibi ülke yönetmeye devam ediyor. İngiliz Independent gazetesi yazarı Tom Peck, Theresa May’in dayanıklılığını, “nükleer kışa direnen hamamböceği, kükürt gazına bana mısın demeyen yosun” şeklinde tanımlıyor. Öte yandan Washington Post, May’in geçen hafta atlattığı zorlukların, İngiltere’nin Avrupa’yla ilişkileri konusunda Muhafazakar Parti içinde yaşanan bölünmeden kaynaklandığını kaydediyor. Bu bölünme nedeniyle Boris Johnson’dan Jeremy Hunt’a hiçbir siyasi rakibi, en azından Brexit bilmecesi çözülene kadar May’in görevini üstlenmek istemiyor.

XS
SM
MD
LG