Erişilebilirlik

Öcalan Derinlikli Müzakere İstedi


Demokratikleşme Paketi sonrası ilk kez BDP’li siyasetçilerle görüşen Abdullah Öcalan, müzakerelerin derinleştirilmesini önerdi. Barış ve Demokrasi Partisi’nden yapılan açıklamada Öcalan’ın “Dört yıldır büyük bir çaba içerisindeyim. Son bir yılda başlatmış olduğumuz sürecin anlamı büyüktür. Büyük bir çabayla yürüttüğümüz bu çalışmalar toplumu rahatlattı, büyük zelzele dindi. Fakat büyük, dağ gibi sorunlar önümüzde durmaya devam ediyor” dediği aktarıldı.

Öcalan: Görüşlerimi devlete yazılı ve sözlü sundum; hayalkırıklığı yaşamak istemiyorum

Önerilerini devlete yazılı ve sözlü olarak sunduğunu söyleyen İmralı’da tutuklu bulunan KCK lideri, “anlamlı derin müzakereler için devletin tavrını bekliyorum.
Ertelemeye tabi tutulmaması gereken ve sürecin hassasiyeti nedeniyle zaman kaybetmeden derinlikli müzakerelerin hayata geçmesi gerekir.. Süreçle ilgili umudumu korumakla birlikte, bu umudun hayal kırıklığına dönmemesi için tarihi çağrımı bir kez daha tekrarlıyorum” dedi.

Öcalan’dan ‘El Kaide’ye karşı Demokratik İslam Kongresi toplansın’ çağrısı

Kurban Bayramı için bir de mesaj gönderen Abdullah Öcalan, El Kaide ve El Nursa gibi İslam’a ihanet içinde olan kesimlere karşı Diyarbakır’da Demokratik İslam Kongresi çağrısında bulundu. Öcalan, “bu kongre çalışmalarında Alevisi ve Sünnisiyle tüm halkımızın derinlikli tartışmalar yürütmesi, kongrenin anlamlı kararlaşmalarla ve kurumsallaşmalarla sonuçlanması son derece önemlidir. Hz. Muhammed’in Medine Şûra çalışmaları örnek alınarak, Şeyh Said gibi tarihi kişiliklerin ruhuna uygun olarak bu çalışmaların yapılması önemlidir” dedi.

Yaklaşık bir hafta önce kardeşi Mehmet Öcalan’a sürece olan hoşnutsuzluğunu dile getiren ve “çekilebilirim” mesajı veren Abdullah Öcalan, BDP Meclis Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken’le görüşmesinde bu kez daha dikkatli mesajlar vermiş oldu.

Demirtaş: Beni engelleyen hükümet çocukça davranıyor

Adalet Bakanlığı tarafından ismi bugünkü görüşmeci listesinden çıkarılan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş diğer eş başkan Gültan Kışanak’la bu sabah Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Hükümetin kendisinin adaya gidişini engellemesini anlamsız bulan Demirtaş, “Hükümetin bu yaklaşımı çözüm sürecinin ciddiyetine denk değildir. Hükümet çocukça tavır içindedir. Artık müzakereyi başlatacak bir tutum içine girmelerini bekliyoruz. Biz Sayın Öcalan'ı esas aldık. Bu nedenle kişilerin tartışılmasını doğru değil” dedi.
Öcalan’ın BDP heyetiyle yapacağı görüşmenin çok önemli olduğunu vurgulayan BDP lideri, görüşmeyle ilgili kamuoyunun bilgilendirileceğini söyledi.

Demirtaş: Demokratikleşme Paketi’nde Kürtlere lütuf yok

Demokratikleşme paketinin içinde Kürtçe özel okul kurulması ve “Andımız”ın kaldırılmasının hükümet tarafından bir lütuf gibi sunulduğunu belirten Demirtaş, hiçbir iktidar mensubunun kendileriyle tek madde hakkında dahi müzakere etmediğini ifade etti.
BDP Eş Başkanı, sadece AKP döneminde belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, parti çalışanlarımız 1 milyon hapis istemiyle yargılanıyor. 6 milletvekili tutuklu olan bir parti hakkında konuşurken dikkatli konuşacaksınız. 10 bin partilimiz tutuklandı. Ne lütfundan bahsediyorsunuz. 130 kişiyi gösterilerde öldürdünüz, silahla öldürdünüz. Ne imkanından bahsediyorsunuz” diye konuştu.

Kışanak: BDP’ye karşı psikolojik savaş yapılıyor

Toplantıda bulunan BDP Eş Başkan Gültan Kışanak ise BDP’nin Batı ve Kuzey illerinde Halkların Demokratik Partisi olarak girmesinin partide çatlak yarattığı iddialarını yalanladı. Bu tarz haberleri spekülasyon olarak niteleyen Kışanak, “belli bir merkezden yönetilen bir psikolojik savaşla karşı karşıyayız. Bizim içimizde yazılıp çizildiği gibi bir tartışma asla ve asla söz konusu değil. BDP şu an Türkiye'de HDP ile Kürdistan'da da BDP ile seçime girmeye odaklanmıştır. Gazetelerde yazılan çizilenlerin zerresi yoktur” dedi.

Kışanak: Rojava’ya abluka ve ambargo kabul edilemez

Pazar günü Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşananlar da Kışanak’ın gündemindeydi. BDP’li bir grup yönetici, Nusaybin‘le Suriye’nin Kamışlı ilçesi arasına yapılmak istenen beton duvarı protesto etmiş hatta Nusaybin ilçe başkanı tel örgülü alanı aşarak mayınlı araziye girerek tepkisini göstermişti. Hükümetin Kürt sorununu çözmek isterken Rojava’ya abluka ve ambargo uygulamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen BDP Eş Başkanı, “Nusaybin’de şu an duvar örülüyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Eğer Türkiye İsrail rolüne soyunuyorsa, Kürtler de Filistin olmayı bilirler. Duvarlar örülecekse, ambargo ve abluka uygulanacaksa, Kürtler de Filistin halkı kadar onurlu bir direnişi sergileyebilir, Filistin olmayı bilirler. Kimse buna boyun eğmez" dedi.

Kışanak: Türkiye uygulamalarıyla PYD’yi Esad’a mecbur ediyor

PYD lideri Salih Müslim’in geçtiğimiz hafta öldürülen oğlunun cenaze törenine katılmak üzere Suriye’nin Kobani ilçesine giden heyette de yer alan Kışanak, Suriye’nin Kürt bölgelerinde hastanelerin işlemez durumda bulunduğunu, ilaç ve araç sıkıntısı olduğunu söyledi. BDP Eş Başkanı, "insanlar canını kurtarmak için Kobani'ye gelmiş. İlaç yok, araç yok. Tarım ve hayvancılığı kendi imkanları ile yapıyorlar. Ancak buğdayı işleyecek değirmen yok. Türkiye buğday satmalarına izin vermiyor. Gazze'de abluka olduğunda Türkiye abluka ve ambargonun kaldırılması için ayağa kalkmıştı. Kürtlere bu uygulanınca ne oluyor peki? Çetelere silah gidiyor, askeri malzeme, teçhizat gidiyor” diye konuştu. Kışanak, Türkiye’nin uyguladığı ablukayla Suriye Kürtlerini Beşşar Esad’a mecbur ettiğini iddia etti.
XS
SM
MD
LG