Erişilebilirlik

Sancar'dan AKP-Öcalan Görüşme İddiasına Açıklama


HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AKP iktidarında İmralı’da hükümlü Abdullah Öcalan ile görüşüldüğü iddiasına ilişkin “Sonuç çıkmamış belli” derken, destek verdikleri Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile terör örgütünü birlikte gösterme çalışmalarına ise “Kirli propaganda panik evresini gösteriyor” dedi.

Sancar, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ile katıldıkları Ankara – Mamak’taki miting sırasında VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

Millet İttifakı’nın adayı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanlığını birinci turda seçimi kazanmasını beklediklerini ve Yeşil Sol Parti’nin ise en az 100 vekil hedefini koruduğunu söyleyen Sancar, seçim güvenliği endişelerine rağmen demokratik olgunlukla 14 Mayıs’ın sonuçlanmasını umut ettiklerini söyledi.

“Öcalan ile Görüşmeden Sonuç Çıkmamış Panik Evresindeler”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:51 0:00

Muhalefetçe hep birlikte dayanışmayla hareket edilmesi gerektiğini belirten Sancar, seçim sonucunda TBMM’de anahtar parti olarak Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlamayı hedeflerini kaydetti.

VOA Türkçe: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tutumu başta olmak üzere seçim güvenliğine ilişkin endişeler git gide artıyor. Farklı noktalarda partinize ve diğer partilere yönelik saldırılar da oldu. 14 Mayıs gününü Türkiye sizce nasıl yaşayacak?

Mithat Sancar: İktidar kaybettiğini gördükçe çeşitli tezgahları devreye sokacak. Bunu biliyorduk zaten. Bu yapılan saldırılar, hem Erzurum (İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun mitingine) saldırısı hem bizim aracımıza Tarsus’ta yapılan saldırı, başka yerlerdeki saldırılar organizedir. Amaç da halkı korkutmak ve indirmektir. Muhalefetin seçim çalışmalarını yürütmesine engel olmaktır. Halkı sindirmek ve korkutmak suretiyle kendilerine yol açabileceğini düşünüyor iktidar ortakları ve AKP, MHP koalisyonu. Ama bunlar bir işe yaramayacaktır. Burada yapılması gereken şey bellidir demokratik kararlılık ve demokratik olgunluk. Bütün muhalefet partileri, bütün demokrasi güçleri bu saldırılar karşısında kararlı duracaklar. Bu kararlı duruş demokratik zeminde olacak. Aynı şekilde demokratik olgunluk ve dayanışma en yüksek düzeyde olacak. Bunları başardığımız anda, gerçekleştirdiğimiz anda hiçbir tezgah, hiçbir provokasyon sonuç alamaz.

“Kirli propaganda panik evresindeki gösterge, halkın duruşunu etkilemez”

VOA Türkçe: Kemal Kılıçdaroğlu’na Yeşil Sol da HDP de destek açıkladı. Muhalefet adayı olarak ön plana çıktı Kılıçdaroğlu ve Erdoğan karşısında yarışıyor. Ama normalde CHP’nin ve adayın propaganda videolarında olmayan görüntüler montajlı kullanıyor. Murat Karayılan gibi PKK görüntüleri montajlanıyor. Kılıçdaroğlu’nun terörle yan yana getirilmeye çalışılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Mithat Sancar: Bu iktidarın acizliğidir. Açıkça bu kadar kirli propagandayı yaygınlaştırmaları da panik evlerinin bir göstergesidir. Ya hiçbir etik kural tanımıyor. AKP–MHP koalisyonu hiçbir ahlaki sınır tanımıyor. Dolayısıyla onlara aldırmamak gerekir. Bu propaganda tutmaz. Bu propaganda halkta karşılık bulmaz. Bir şartla. Eğer muhalefet kendi yolunda yürümeye devam ederse, AKP'nin çizdiği oyun sahasına girmezse o zaman bu propagandanın hiçbir etkisi olmaz. Olmadı da. Şimdiye kadar görüyoruz biz 2019 yerel seçimlerinde de aynı şeyi yaptılar. 2018 genel seçimlerinde de aynı şeyi yaptılar. Bize karşı yıllardır bu propagandayı yürütüyorlar. Ama görüyorsunuz işte meydanlar dolu. Bütün engellemelere rağmen seçime çok iddialı bir şekilde gidiyoruz. Bu propaganda kirli propaganda. Bütün bu oyunlar halkın kararlı duruşu karşısında bir etki doğurmaz. Partiler de halkın bu duruşunu örnek almalılar. Bütün muhalefet partileri halkın içindeki o güçlü sağduyuyu esas alsınlar.

“AKP, Öcalan ile görüştülerse de sonuç alamamışlar belli”

VOA Türkçe: Son olarak Ahmet Türk de açıkladı. İmralı’daki hükümlü Abdullah Öcalan ile AKP'nin bir görüşme girişimi, iktidarın bir görüşme girişimi olduğu öne sürülüyor. Seçim öncesinde ne amaçlanıyor olabilir?

Mithat Sancar: Açıkçası bu konuda bizde bir bilgi yok. Bunu bugün de açıkça söyledim. Yani bu görüşmeler nasıl yapılıyor, yapılıyor mu, kim gönderiliyor bu konuda çeşitli bilgiler dolaşıyor ortada. Bir defa bizler aylar öncesinden AKP-MHP koalisyonunun bu tür manipülasyonlara baş vuracağı uyarısında bulunmuştuk. O nedenle Pervin Buldan eş başkanımla birlikte Adalet Bakanlığı’na resmen başvurduk. Bu manipülasyonu önlemek için İmralı’da Öcalan ile görüşmek istediğimizi ilettik. Bu manipülasyon, spekülasyon konusu da oluyor. Bunları da bir kenara bırakmak lazım. Eğer gerçekten AKP temsilci göndermiş, (Öcalan ile) görüşmüşse buradan çıkarılacak sonuç da belli. İstedikleri hiçbir şeyi alamamışlar demek. Yani bu kadar durumu açık yapıp yapmadıklarını bilemiyoruz. Yapmışlarsa da hiçbir sonuç alamamışlardır. Bu ortada.

“Bir oy Yeşil Sol’a bir oy Kılıçdaroğlu’na, tek adam rejimizi bitireceğiz”

VOA Türkçe: 14 Mayıs’ta iki seçim yapacağız. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur ihtimali tartışılıyor. Siz ne dersiniz?

Mithat Sancar: Ben eğer muhalefet iktidarın oyun sahasına girmezse bu tezgahlar kirli propaganda karşısında, demokratik olgunlukla ve kararlılıkla hareket ederse bu iş birinci turda biter. Zaten bizim Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermemiz de bu sonucun doğmasını mümkün kılıyor. Çok güçlü bir ihtimal haline getiriyor. Bana göre bu iş birinci turda biter. Yeter ki muhalefet ve Sayın Kılıçdaroğlu da iktidarın bütün bu kirli propagandasına, tezgahlarına karşı kararlı bir demokratik duruş göstersinler. Bizler de bu duruşu ortaya koyacağız. Bir oy Yeşil Sol Parti’ye diyoruz. Meclis’e en güçlü şekilde gitmek istiyoruz. Bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na diyoruz. Tek adam rejimini bitirmek istiyoruz.

“Anahtar parti olarak demokratikleşme güvencesi olacağız”

VOA Türkçe: Son olarak Yeşil Sol Parti’nin oy oranını ne bekliyorsunuz? Parlamentoda kilit parti olmanız da bekleniyor. Ne düşünüyorsunuz?

Mithat Sancar: Biz yüzde 15 ve üzerini hedefliyoruz. Milletvekili sayısı olarak da 100 sandalyeyi, önümüze hedef olarak koyduk. Hedefimiz, oy oranı yüzde 15'in üstü ve 100 milletvekili. Her şart altında parlamentoda anahtar parti olacağımız anlaşılıyor zaten. Anahtar parti olmak demek Türkiye'de demokratikleşmenin, özgürlüğün, barışın güvencesi olmak demektir. Biz bu rolü üstlenmek istiyoruz. Bu işlevi görmek istiyoruz. Gerçek demokrasi, gerçek adalet, kalıcı barış bizim kilit güç olmamızla sağlanacaktır. Bunların hepsinin güvencesi de Yeşil Sol Parti olacaktır.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG