Erişilebilirlik

Öcalan: ‘Tarihi Bir Süreç Yaşıyoruz Herkes Dikkatli Olsun’


Kürt sorununa çözüm için başlatılan yeni süreç kapsamında ikinci Barış ve Demokrasi Partisi heyeti de bugün İmralı adasına giderek Abdullah Öcalan’la görüştü
Kürt sorununa çözüm için başlatılan yeni süreç kapsamında ikinci Barış ve Demokrasi Partisi heyeti de bugün İmralı adasına giderek Abdullah Öcalan’la görüştü. Sabah 9.45’te Ataköy Marina’dan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait ''Emniyet-4'' isimli tekneyle adaya giden heyet, 18.15’te geri döndü. İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır milletvekili Altan Tan’la birlikte ziyareti gerçekleştiren BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Öcalan’ın kısa açıklamasını basın mensuplarıyla paylaştı.

Öcalan: ‘PKK’nın elindeki tutsaklar umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşur’

Buldan’ın okuduğu mektupta Öcalan, “Bu görüşme, tarihi bir adımdır, tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar, bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır. Devletin elinde tutsaklar var. PKK'nin elinde de tutsaklar var. PKK, elindeki tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar” diyor.

Sürece ve görüşmeye dair başka bir şey söyleyemeyen Buldan, bütün açıklamaları, görüşme notlarını zamanı gelince BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’ın paylaşacağını ifade etti. Daha sonra Ataköy Marina’dan ayrılan üç milletvekili İstanbul’da BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak’la bir araya geldi. Hatay İl Kongresi’ne katılan ve bazı milliyetçi grupların saldırısına uğrayan diğer eş başkan Selahattin Demirtaş ise bugün Diyarbakır’da. Heyet, pazartesi günü de Demirtaş’ı da bilgilendirecek.

Kulislerde Öcalan’ın üç mektup vereceği konuşuluyordu. Buldan’ın okuduğu açıklamanın, Öcalan’ın kamuoyuna gönderdiği mektup olduğu belirtiliyor. Diğer iki mektubun ise Kandil’e ve PKK’nın Avrupa yapılanmasın için kaleme alındığı ifade ediliyor.

Herkesin beklentisi yeni sürece ilişkin yol haritası

Öcalan’ın bu görüşmede BDP’li milletvekilleriyle yeni süreçle ilgili yol haritasını paylaşması bekleniyordu. Bu beklenti yalnız hükümet çevreleri değil BDP de aynı beklenti içindeydi. Dün akşam İstanbul’da BDP İl Örgütü’nün düzenlediği gecede konuşan BDP lideri Selahattin Demirtaş’ın “Öcalan yol haritasını açıkladıktan sonra AKP'nin çözüm için yol haritasını açıklaması gerekir. Bakalım çantalarında ne var. AKP'nin samimiyeti o zaman ortaya çıkar. 11 yıllık AKP iktidarı dönemi fiili olarak ateşkeslerle geçti. Bundan sonra ancak pratik adımların atılmasıyla bizi kendisine inandırabilir. Laf zamanı geçti artık pratik zamanıdır” şeklindeki sözleri yol haritasına ilişkin beklentiyi gözler önüne seriyor.

Sürecin akamete uğramasını engellemek için son dönemde özenli davrandığı gözlenen Başbakan Recep Tayip Erdoğan da bugün Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmeden yaptığı açıklamada öncelikli beklentisinin PKK’nın silah bırakması olduğunun altını çizdi.

Erdoğan: ‘Mesajımız net, silah bırakılmalı’

Heyet Öcalan’ın yanındayken sorulara yanıt veren Erdoğan, "İmralı'daki görüşme şu anda henüz bitmiş değil devam ediyor. Ne gibi mesajlar alınmış veya verilmiş bunu daha sonra öğreneceğiz. Ama bizim sürece ilişkin sürekli verdiğimiz mesaj nedir? Silahların bırakılmasıdır. Silahların bırakılmasıyla birlikte ülkemizdeki bu örgüte, terör örgütüne mensup insanların özellikle ülkemizi terk etmeleridir” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan hükümete, “Milletin kabul etmeyeceği anlaşmaya imza atmayın” çıkışı

Sürece ilişkin bilgilendirilmemekten şikayet eden Cumhuriyet Halk Partisi ise süreci mesafeli bir şekilde izliyor. İmralı’da bugün yapılan görüşme öncesi konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Görüşmeyi nasıl yaptılar, nasıl konuşacaklar, ne konuşacaklar, pazarlığın odak noktası nedir? Bunları biz bilmiyoruz. Ama biz Sayın Başbakan'a şunu açıkça söyledik, yaklaşık 1 buçuk ay önce. Bu milletin kabul etmeyeceği hiçbir anlaşmanın altına imza atma dedik. Baştan uyarımızı yaptık, bundan sonra ne olur bilmiyoruz” dedi.
XS
SM
MD
LG