Erişilebilirlik

Okyanus Dalgalarından Elektrik Üretimi


Okyanus Dalgalarından Elektrik Üretimi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Okyanus dalgalarının gücü genellikle gözardı edilen bir enerji kaynağıdır. California’daki uzmanlar ise, okyanus dalgasından elde edilecek enerjinin, elektriğin maliyetini düşürmenin yanında kıyı kasabalarına içme suyu da sağlayabileceğini söylüyor

Sahile vuran okyanus dalgaları, ciddi bir enerji akımı anlamına geliyor. Ancak, okyanus suyu, dalgalarla birlikte alçalıp yükseldiğinden, bu enerjiyi elektriğe dönüştürmek, akarsu veya rüzgar enerjisinde olduğu kadar kolay değil.

Berkeley Üniversitesi uzmanları, bu sorunu çözen bir sualtı cihazı tasarlamışlar.

Marcus Lehmann: “Cihazımız, enerjiyi doğrudan elektriğe dönüştürmüyor. Okyanus suyunu, içme suyuna veya elektriğe dönüştürme kararını biz veriyoruz.”

Cihaz, dalgalarla alçalıp yükselen, halıya benzer bir mekanizmaya sahip. Bu mekanizma hidrolik basınç yaratıyor ve deniz suyunu kıyıya doğru pompalıyor.

Basınçlı su, elektrik üreten türbinleri çalıştırmak için kullanılabilir. Ya da, mekanizmanın tuzu, sudan ayıran özelliği sayesinde içme suyu üretilebilir.

Lehmann, tasarımlarının küçük kıyı kasabalarının elektriğini üretebileceğini söylüyor:

“Dalga enerjisi, küresel enerji ihtiyacının %15’ini karşılayabilecek durumda. Bu, yüksek bir oran.”

Makine mühendisi Rıza Alam, cihazın kıyılardaki ekosisteme verebileceği zararı önlemek için, dalga sularının, sualtı yaşamı için elverişli olmayan “ölü alanlarda” biriktirilebileceğini söylüyor:

“Cihazı, ölü alanlardaki deniz yataklarında kullanmanın çevreye kesinlikle zararı olmaz.”

Alam, sadece bir metrekarelik dalganın, iki evin enerjisini karşılamak için yeterli olacağını ve ölçek büyüdükçe, kıyılardaki tüm kasabaların enerji ihtiyacının ucuz şekilde sağlanabileceğini söylüyor.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur duruşma talebine ret – 24 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG