Erişilebilirlik

Olağanüstü Hal Uzatılacak mı?


Son verilere göre 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 100 binden fazla kişi devletteki işlerinden oldu, 60 bin kişi de ya gözaltına alındı ya da tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi günü, Gülen hareketinin üyelerinin hiçbir ülkede ya da bölgede peşlerinin bırakılmayacağını ve nerelerde olurlarsa olsunlar yakalanacaklarını söyledi.

Uzmanlar, Türkiye’de yüzbinlerce Gülen destekçisi olduğunu belirtiyor. Hükümet, destekçilerinin ağının kırılacağını belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülen destekçilerini ihbar etmenin bir vatandaşlık görevi olduğunu söylüyor.
Sosyal medya aracılığıyla geçen ay yapılan ankete katılanların yüzde 90’ını Gülen ve takipçilerine yönelik yapılanları destekliyor.

Ama bu konudaki siyasi konsensüs kırılıyor gibi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu soruşturmaların nefret ve intikam duygusuyla yapılması halinde yüzbinlerce insanın bundan olumsuz etkileneceğini söylüyor.

CHP 30 binden fazla şikayet aldığını belirtiyor. Şikayetler nedeniyle CHP telefon hattı kurdu.
Soruşturmalar Olağanüstü Hal Kanunu’na göre yürütülüyor.
Cumhuriyet Gazetesi’nden Kadri Gürsel’e göre ‘bu bir cadı avı’. Gürsel’e göre hükümet kontrolü kaçırdı.

Gürsel, Türkiye’de kurum kalmadığını, bunun yerini korkunun aldığını ve insanların Erdoğan’ı memnun etmek için daha fazla Gülenci yakalanması amacıyla birbirleriyle yarışa girdiğini söylüyor.

Korku şiddete dönüşmüş durumda. Türk medyası, geçen hafta bir polisin AKP’den yerel bir yetkiliyi kendisini Gülen sempatizanı olmakla suçladığı için öldürdüğünü yazdı.

Bu arada hükümetteki bakanlar da tutuklamaların kişisel hesaplaşmalar nedeniyle olabileceği yönünde endişeler dile getiriyor.

Cumhurbaşkanlığı danışmanı Ayşe Sözen Usluer bu endişelerden haberdar fakat ülkenin istisnai tehlikelerden geçtiğini ve yakında normale döneceğini söylüyor.

Başbakan Binali Yıldırım da insanların yanlış yargılamalar ve tutuklamalar için itiraz başvurularında bulunabileceğini söyledi.

Gelecek ay hükümetim Olağanüstü Hal Yasası’nı uzatıp uzatmayacağı belli olacak.

XS
SM
MD
LG