Erişilebilirlik

“Operasyon IŞİD’le Mücadele Çabalarını Geriletir”


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ülkesinin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası askeri operasyonuna ilişkin duyduğu endişeyi yineleyerek, “Mevcut ateşkes hatlarının ötesine geçecek herhangi bir yeni tırmanış IŞİD’le ortak mücadele çabalarını geriletir” dedi.

Price, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretinde tahıl sorununa bir çözüm bulunabilmesi konusunda ise, “İlerleme beklemeli miyiz bilmiyorum. Tabii ki ziyareti yakından izliyor olacağız” ifadesini kullandı.

“Ziyaretin ardından Türk müttefiklerimizle konuşacağız”

Price, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ukrayna’dan tahıl satışı ve gıda krizine ilişkin bir soruya Price, “Bu çabada kilit ortaklarımızla, Avrupalı müttefiklerimizle, Türkiye ile ve BM ile çok yakın diyalog ve iletişim içinde olmaya devam ediyoruz. Putin'in Ukrayna'daki savaşından kaynaklanan küresel gıda güvensizliğinin etkilerini azaltmanın yolları konusunda BM delegasyonu ve Ukrayna hükümeti ile yakın koordinasyonumuzu sürdüreceğiz” yanıtını verdi.

“Lavrov’un Türkiye ziyaretinden tahıl konusuyla ilgili bir ilerlemenin beklenip beklenmediğine” ilişkin soruya ise Price, şu yanıtı verdi:

“İlerleme beklemeli miyiz bilmiyorum. Tabii ki ziyareti yakından izliyor olacağız. Bu ziyaretin ardından Türk müttefiklerimizle konuşacağız. Yine Ukrayna ile dikkatli ve yakın bir şekilde koordine edilen, Ukrayna'nın küresel pazara gıda ve gübre ihracatını arttırma potansiyeline sahip tüm diplomatik çabaları destekliyoruz.”


“Her türlü tırmanışı kınıyoruz”

Price’a Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Abdi’nin “Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna girmesi durumunda Esad rejimine bölgeyi korumasına izin vereceklerini” açıklaması hatırlatıldı. Price bunun üzerine, şunları söyledi:

“Suriye'nin kuzeyinde potansiyel askeri faaliyetlerin arttırılması tartışmalarından ve özellikle de bunun oradaki sivil halk üzerindeki potansiyel etkilerinden derin endişe duymaya devam ettiğimizi vurguladık. Mevcut ateşkes hatlarının muhafaza edilmesi çağrısında bulunmaya devam ettik. Bu hatların ötesine geçecek her türlü tırmanışı kınıyoruz. Suriye'de istikrarın arttırılması ve çatışmaya siyasi bir çözüm bulunması için tüm tarafların ateşkes bölgelerini muhafaza etmeleri ve bu bölgelere riayet etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeydoğusundaki saldırı operasyonlarını durdurma taahhüdü de dahil olmak üzere, 2019 Ekim ayında verdiği taahhütleri yerine getirmesini beklediğimizi daha önce de ifade etmiştim. Mevcut ateşkes hatlarının ötesine geçecek herhangi bir yeni tırmanış hem IŞİD'e karşı ortak çabalarımız, hem IŞİD karşıtı koalisyonun çabaları, hem de Suriye'de siyasi istikrarı destekleme çabalarımız açısından özellikle maliyetli bir gerileme olabilir.”

Türkiye’nin Suriye’nin olası operasyonuna ilişkin iyimser olmak istediğini dile getiren Price, “Bu konuda kötümser olmak istemiyorum. Yapabileceğimiz şey, ABD’nin bu konuda nerede durduğunu çok net bir şekilde ortaya koymaktır. Bu konuyu üst düzeyler de dahil olmak üzere Türk müttefiklerimizle görüşme fırsatımız oldu. Suriye'nin kuzeyinde yeni bir saldırıya ilişkin endişelerimizi kendilerine çok açık bir şekilde ifade ettik” diye konuştu.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG