Erişilebilirlik

OpenAI CEO'su Altman geri mi dönecek yeni bir yapay zeka şirketi mi kuracak?


Kaynaklara göre, OpenAI'ın en büyük destekçisi Microsoft dahil yatırımcılar, Altman'ın CEO'luk görevine geri dönmesi için yönetim kurulunu zorlamak gibi olasılıkları görüşüyor ve Altmansız, önemli çalışanların şirketten ayrılmasından korkuyorlar.
Kaynaklara göre, OpenAI'ın en büyük destekçisi Microsoft dahil yatırımcılar, Altman'ın CEO'luk görevine geri dönmesi için yönetim kurulunu zorlamak gibi olasılıkları görüşüyor ve Altmansız, önemli çalışanların şirketten ayrılmasından korkuyorlar.

OpenAI'ın görevden alınan CEO'su Sam Altman'ın, yeni bir yapay zeka (AI) girişimi başlatmayı düşünürken, ChatGPT’yi yaratan şirkete olası bir dönüşü gündeminde tuttuğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun teknoloji dünyasını sarsan sürpriz bir hamleyle kendisini kovmasından bir gün sonra, Altman'ın OpenAI yöneticileriyle şirketin yönetim yapısını iyileştirme konusunda konuştuğunu söyledi.

İlgili taraflar adına konuşma yetkisi olmadığı için adının açıklanmasını istemeyen kaynak, Altman’ın aynı zamanda bazı çekirdek OpenAI araştırmacıları ve kendisine sadık diğer kişilerle yeni bir yapay zeka şirketini nasıl kurabileceklerini tartıştığını söyledi.

Aynı kaynak, birçok kişi tarafından üretken yapay zekanın yüzü olarak görülen Altman'ın geri dönüşü ya da yeniden başlama olasılığının belirsiz olduğunu söyledi.
OpenAI ve Altman yorum taleplerine yanıt vermedi.

Yatırımcılar endişeli

Başka kaynaklara göre, OpenAI'ın en büyük destekçisi Microsoft dahil yatırımcılar, Altman'ın CEO'luk görevine geri dönmesi için yönetim kurulunu zorlamak gibi olasılıkları görüşüyor ve Altmansız, önemli çalışanların şirketten ayrılmasından korkuyorlar.

OpenAI'nin ilk destekçilerinden Khosla Ventures, Altman'ın OpenAI'a geri dönmesini istiyor ancak fonun kurucusu Vinod Khosla dün sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada "bundan sonra da ne yaparsa yapsın kendisini destekleyeceklerini" açıkladı.

Microsoft yorum yapmayı reddetti. Microsoft’un şirketin yüzde 49'una sahip olduğu bildiriliyor. Diğer yatırımcılar ve çalışanlar da diğer yüzde 49'u kontrol ediyor ve yüzde 2 de OpenAI'ın kar amacı gütmeyen ana kuruluşuna ait.

Mevcut ve eski çalışanlar Altman'ın görevden alınmasına tepkili. Yaklaşan 86 milyar dolarlık hisse satışının ani yönetim kargaşasından nasıl etkilenebileceği konusunda da endişe hakim.

Bir kaynağa göre dün, Altman'ın hafta sonuna kadar görevine geri getirilmemesi halinde, bazı çalışanlar işten ayrılmayı düşündü. Konuya aşina üçüncü bir kişi de, bu çalışanların Altman'a katılarak bir şirket kurmayı desteklediklerini ifade etti.
Cuma günü Altman'ın kovulması üzerine şirketten ayrıldığını açıklayan OpenAI Başkanı Greg Brockman'ın da böyle bir girişime katılması bekleniyor.

Brockman yorum talebine hemen yanıt vermedi. OpenAI’dan da henüz bir açıklama yok.

Konuya aşina iki kişi de aralarında Szymon Sidor'un da bulunduğu bazı araştırmacıların CEO değişikliği nedeniyle şirketten ayrıldığını, ancak Sidor ve diğerlerinin yeni bir Altman girişimine katılıp katılmayacağının belirsiz olduğunu söyledi. Sidor ayrıldığını doğruladı.

Teknoloji haberleri veren Information'ın Eylül ayında bildirdiğine göre Altman ve Apple'ın eski tasarım şefi Jony Ive yeni bir yapay zeka donanım cihazı geliştirmeyi tartışıyorlardı. Haberde SoftBank CEO'su Masayoshi Son'un da bu görüşmeye dahil olduğu belirtilmişti.

OpenAI Operasyon Direktörü Brad Lightcap, Cumartesi günü Reuters haber ajansı tarafından görüntülenen şirket içi bir notta, Altman'ın görevden alınmasının "görevi kötüye kullanma" değil, "iletişim kopukluğu" nedeniyle olduğunu yazdı.

Teknoloji sitesi Verge daha önce OpenAI yönetim kurulunun Altman ile CEO olarak geri dönmesi için görüştüğünü bildirmişti. Forbes da dün yatırımcıların Altman'ı CEO olarak geri getirmeyi planladıklarını bildirdi.

Milyarder Elon Musk’ın kurucularından biri olduğu ve kar amacı gütmeyen OpenAI, 30 Kasım 2022’de ChatGPT'yi piyasaya sürerek, hızla dünyanın en hızlı büyüyen yazılım uygulaması haline gelen üretken yapay zeka teknolojisi üzerinde küresel bir sansasyon yarattı.

Mali ve tıbbi hizmetlerden eğlence ve medyaya kadar her şeyi geliştirmek için yapay zekayı kullanmak üzere sektörler arasında bir yatırım ve uygulama dalgası başlattı.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG