Erişilebilirlik

Öğrencilerde Uykusuzluk Başarıyı Etkiliyor


Öğrencilerde Uykusuzluk Başarıyı Etkiliyor

Amerikalı gençlerin yarısı hafta arasında yeterli uyku uyumuyor. Uzmanlara göre öğrenciler ihtiyaçları olan uyku süresinden 60 ile-90 dakika daha az uyku uyuyor.

Bir sorun biyolojik. Gençlerin vücudu diğer yaş gruplarındakilere göre daha geç saatlerde uyuyacak ve daha geç saatlerde uyanacak şekilde programlanmış. Oysa birçok okulda dersler sabah 7’de başlıyor.

Bu yüzden birçok öğrenci derslerde yorgun oluyor. Danny adlı bir öğrenci, sabahları uyanmanın korkunç derecede zor olduğunu söylüyor. Danny kendisini yorgun hissediyor, günün birinci dersinde uyanık kalmakta gerçekten zorlanıyor.

Michael Breus psikiyatrist ve uyku sorunları üzerinde uzman. Breus gençlerin her gece en az sekizle on saat arasında uyku uyuması gerektiğini söylüyor. Uzmana göre, yeterli uyku uyumayan gençler depresyona girebiliyor. Bu da spor çalışmalarını ve araç kullanmalarını etkileyebiliyor. Michael Breus yorgun bir sürücünün, özellikle de hem yorgun hem de genç bir sürücünün çok tehlikeli olduğunu belirtiyor.

Okullar ne yapabilir? Psikologlar okullarda derslerin sabahları daha geç saatte başlamasının bir çözüm olabileceği görüşünde. Araştırmalar dersler geç başladığı zaman öğrencilerin notlarının da yükseldiğini gösteriyor.

Rhode Island eyaletindeki St. George Okulu bunu denemeye başladı. Okulda şimdi dersler yarım saat geç başlıyor. Uygulama başladıktan sonraki iç ay içinde revire giden öğrenci sayısında yarı yarıya azalma olduğu görüldü. Okula geç gelen öğrenci sayısında da üçte bir oranında azalma kaydedildi. Öğrenciler gün boyu uykusuzluktan daha az şikayet etti. Öğretmenlere göre öğrenciler daha mutlu uyanık ve gayretli görünüyor.

XS
SM
MD
LG