Erişilebilirlik

Origami Akıl Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılabilir mi?


Origami Akıl Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılabilir mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00
Japon kağıt katlama sanatı origami kimileri için rahatlatıcı bir hobi, kimileri içinse matematiksel ve biyolojik prensiplerin fiziksel bir sunumu. Ken Fowler içinse origami akıl hastalığından kurtulmanın ve yeni bir işe başlamanın en iyi yoluydu.

Ken Fowler, Colorado eyaletinin Boulder kentindeki kütüphanede ‘Boulder Folders’ kulübünün sevilen üyelerinden.

Boulder Folders, Amerika’daki 70 origami kulübünden biri.

Boulder Folders'tan Barbara Gardiner, ”Başkalarıyla bir araya gelip origami yapmak, tek başınıza kağıt katlamaktan daha zevkli,” şeklinde konuşuyor.

Ken Fowler’ın coşkusu, kulüp başkanı Barbara Gardner’ı çok sevindiriyor: ”Ken çok hızlı öğreniyor, motivasyonu çok yüksek. Origami diyagramlarını okumayı ve katlamayı çok hızlı öğrendi ve çok iyi bir öğretmen oldu.”

Fowler’ın verdiği origami derslerinden depresyondan şizofreniye farklı akıl hastalıkları olan kişiler de faydalanıyor. Peter Czolowski, akıl hastalarının tedavi gördüğü Chinook Clubhouse’da görevli: ”Chinook Clubhouse, akıl hastalarının tedavi gördüğü bir yer. İnsanların burada anlamlı işler yapmalarını sağlıyoruz.”

Ken Fowler, üç yıl önce depresyon teşhisiyle hastaneye yattığında ilaçlar işe yaramadığı zaman imdadına origaminin yetiştiğini söylüyor. Doktorları elektroşok terapisini önermiş. Fowler, bu tedaviyi kabul edip-etmemeyi düşünürken hastanedeki bir sanat terapisti Fowler’ı origamiyle tanıştırmış: ”Çok rahatlatıcı bir uğraş. Acele etmek gerekmiyor, rekabet de yok.”

Fowler şok terapisinden vazgeçmiş olsa da hala antidepresan ilaçlarını kullanıyor ve origaminin depresyonu azalttığını söylüyor.

Fowler ayrıca Vanessa Gould’un origami üzerine çektiği ‘Between the Folds’ ‘Kıvrımların Arasında’ adlı belgeselden çok şey öğrendiğini söylüyor: ”Origamide hangi noktada olduğunuzu kaçırırsanız kağıt katlarını açıp bakarsınız. Bu hayatınız için de geçerli.”

Fowler, origami kağıdını her zaman açmanın, kırışıklıkları düzeltmenin ve yeni bir şekil için katlamanın mümkün olduğunu söylüyor.

Fowler, akıl hastalarının tedavi gördüğü Chinook Clubhouse ve Boulder Folders origami kulübündeki gönüllü işlerinin yanısıra origami öğretmenliği de yapıyor.
XS
SM
MD
LG