Erişilebilirlik

Ortadoğu’nun Boyası Diyarbakır’daki Kadınlardan


Ortadoğu’nun Boyası Diyarbakır’daki Kadınlardan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Diyarbakır’da iki kadın yatırımcının kurduğu boya fabrikası hem Türkiye’ye hem Ortadoğu’ya boya üretiyor. Fabrikanın çalışanlarının çoğu da kadın. Corona virüsü salgını sırasında birçok firma üretime ara verirken, kadınlar boya üretmeye devam etti.

Organize sanayi bölgesinde bulunan 221 fabrikadan biri hem adıyla hem sahipleriyle dikkat çekiyor. Fabrikanın adı Capua, sahipleri ise iki kadın yatırımcı: Nevin İl ile Nurten Muhsinoğlu. Sadece sahipleri değil çalışanlarının da çoğu kadın.

Boyanın renk ayrımı yapılan laboratuvarında kadın kimyagerler çalışıyor. Onlar oranları belirlendikten sonra tanklara ham madde aktarılıyor. Karışımlar boya haline dönüşünce kovalara doldurma işini yine kadınlar yapıyor. Fabrikada çalışan az sayıda erkekse daha çok insan gücü gerektiren bölümlerde görev alıyor.

Fabrikada günde yaklaşık 45 ton boya üretiliyor. Boyalar Türkiye’nin 48 iliyle birlikte Irak üzerinden Ortadoğu ülkelerine satılıyor. İşletme sahiplerinden Nevin İl, herkesin bu işi yapabileceğini düşünerek fabrikayı kurduklarını söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan İl, yakında Avrupa ülkelerine de ihracat yapacaklarını belirterek, “Daha önce ısı yalıtım sistemleri üzerine çalışıyorduk. En önemli ihtiyaçlarımızdan biri boyaydı. Batıdan buraya getirmek ciddi sıkıntılara ve maliyetlere sebep olduğu için neden olmasın dedik ve başladık. Bu bağlamda çalışmalarımızı sürdürdük. Sonuç olarak kadın ya da erkek fark etmiyor, bu ayrımı yapmadan herkesin, her işi yapabileceğini düşünerek bu işte kalmaya karar verdik ve uzun ömürlü bir stratejimiz var. Günlük yaklaşık 45 ton üretim yapabiliyoruz. Bölgede azımsanmayacak bir rakam. Bölgede kapasite anlamındaki en büyük üreticiyiz. Türkiye'de 48 ile buradan boya gitmekte. Yurtdışına; Irak üzerinden Ortadoğu’ya açılmaktayız. Oraya şu anda sıkıntılı da olsa bir miktar gönderebiliyoruz. Irak üzerinden İran, Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerine de gönderiyoruz” dedi.

Corona virüsü salgını sürecinde birçok firma üretime ara verdi. İl, bu süreçte daha fazla üretim yaptıklarını vurgulayarak, “Çok zorlu bir süreç bütün dünya için. Kapasite anlamında; bizim kapasitemiz bu süreçte daha da yükseldi. Çalışanlarımızın hiçbirini çıkaramadığımız gibi ek personel aldık. Gece vardiyası da dahil olmak üzere üretimimizde devam ettik” diye konuştu.

İl’in iş ortağı ise Almanya’dan gelerek Diyarbakır’da yatırım yapan Nurten Muhsinoğlu. Tıp ekonomisi mezunu olan Muhsinoğlu, ayın yarısında Almanya’da yarısında Diyarbakır’da. Boyanın kadın işi olduğunu savunan Muhsinoğlu, VOA Türkçe’ye şunları söyledi, “Boya kadın işidir, renkleri yapmak, onu görmek kadınların işidir. Kadın dünyası daha renklidir. Olaya daha renkli bakıyoruz. Burada renk çalışıyoruz, estetik çalışıyoruz, duvarların dış görüşü, inşaatların renklendirilmesi kadın dünyasına daha çok hitap eden bir alandır. Manuel çalıştığımız için biraz erkek gücüne ihtiyacımız var. Bununla ilgili araştırma yapıyoruz. Birkaç ekipman daha aldığımızda insan gücüne dayanmadan, kimseyi yormadan daha pratik çalışmayı hedefliyoruz.’’

Fabrikadaki yükleme işlerini de çoğu zaman kadınlar yapıyor. İki yatırımcının İstanbul’dan gelen bir de gönüllü yardımcısı var; kimyager Kenan Pekgöz. Türkiye’nin ünlü boya fabrikalarında çalışan Pekgöz, deneyimlerini paylaşmak üzere Diyarbakır’a gelmiş. Kentin Ortadoğu’ya açılan kapı olduğuna dikkat çeken Pekgöz, 9 haftadan beri Diyarbakır’da deneyimlerini paylaştığını söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Pekgöz, “Bölgenin bilinmesini istiyorum. Bu bizim Ortadoğu’ya açılan kapımızdır. O bölgelerin bütün ihtiyacını en rahat şekilde karşılayabileceği merkez noktası burasıdır. Diyarbakır'da aranan bütün grupları bulabilirlerse diğer yerlere gitmelerine gerek kalmaz. Patronlarım bayan, onların desteklemesi ve sanayide bayanların teşviki hassasiyetleri var. Buranın bir adım daha ileriye girmesini istiyorlar” dedi.

XS
SM
MD
LG