Erişilebilirlik

Ortodokslar Hazreti İsa’nın Vaftiz Günü’nde Denizden Haç Çıkardılar


Ortodokslar Hazreti İsa’nın Vaftiz Günü’nde Denizden Haç Çıkardılar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

Ortodoks dünyasının en kutsal günlerinden biri olan Hazreti İsa’nın vaftizi, Balat’taki Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin kilisesi Aya Yorgi’de yapılan ayinle kutlandı.

Her 6 Ocak’ta olduğu gibi bu yılda Aya Yorgi Kilisesi’ndeki töreni Patrik Bartholomeos yönetti.

Törene Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’tan otosefali belgesini alan birleşik bağımsız Ukrayna Kilisesi ve Kiev metropoliti Epifaniy ile birlikte Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da katıldı.

Ukrayna kilisesi için de tarihi olan gün nedeniyle çok sayıda Ukrayna vatandaşı da Yunanistan ve Amerika’dan gelen Ortodokslarla birlikte Aya Yorgi Kilisesi’ndeki törene büyük ilgi gösterdi.

Patrik Bartholomeos’un yönettiği ayin, yaklaşık beş saat sürdü.

Ortodokslar Hazreti İsa’nın vaftizini anmak için yüzyıllardır nehir, göl ve denizden haç çıkarıyor

Ayinden sonra Patrik Bartholomeos, Metropolit Epifaniy ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Aya Yorgi Kilisesi’nden çıkarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün yoğun güvenlik önlemleri altında deniz haç çıkarma merasimi için Haliç kıyısına yürüdüler.

Hazreti İsa’nın 6 Ocak’ta Ürdün Nehri’nde vaftiz edildiğine inanan Ortodokslar, yüzyıllardır bu kutsal olayı kutlamak için deniz, göl ve nehir kenarlarına giderek o bölgedeki ruhani önderin suya attığı haçı çıkarmak için yarışıyorlar.

İstanbullu Ortodokslar Doğu Roma döneminden beri denizden haç çıkarma geleneğine sadık

Bu gelenek, İstanbul’da da Doğu Roma İmparatorluğu döneminden beri devam ediyor.

Denizden haç çıkarma geleneği, Cumhuriyet döneminde de Balat, Kuzguncuk, Yeşilköy, Ortaköy, Büyükada gibi sahil yerleşimlerinde her 6 Ocak’ta devam ettirildi. Haliç’teki kirlenme nedeniyle 1953-2003 arasında Balat’taki tören yapılamadı. Sonrasındaki birkaç yıl, bazı milliyetçi grupların protestoları olsa da gelenek bir daha akamete uğramadı.

Bu yılki denizden haç çıkarma merasimi son yıllardaki en kalabalık katılıma sahne oldu.

Haçı çıkarmak için 40 genç yarıştı, kazanan Selanikli Mihail oldu

Balat sahilindeki 4 teknede bulunan 40 genç, Patrik Bartholemos’un duasının ardından attığı haçı denizden çıkarmak için Haliç’in soğuk sularına atladı.

Haça ilk ulaşan Yunanistan’ın Selanik kentinden bu tören için gelen Mihail Vosnakidis oldu. Haçı sudan çıkardıktan sonra kendisiyle yarışan arkadaşlarına haçı öptüren Vosnakidis, daha sonra Hristiyanların kutsal sembolünü Patrik Bartholomeos’a götürdü.

Yarışmaya katılanlara birer haç hediye eden Fener Rum Ortodoks Patriği, daha sonra Kiev Metropoliti Epifaniy’le birlikte dört tane beyaz güvercini serbest bıraktı. Haliç kıyısındaki töreni yaklaşık 2 bin kişi izledi.

Her 6 Ocak’ta olduğu gibi bu yıl da yalnız denizden haç çıkarma merasimi yalnız Balat’ta yapılmadı, Çengelköy ve Yeşilköy sahilinde de Ortodokslar bu geleneklerini bu yılda hayata geçirdiler.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Ian Kasırgası Florida’dan Tahliyeleri Başlattı - 26 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:23 0:00
XS
SM
MD
LG