Erişilebilirlik

Oscar Töreninde Siyasi Konular Yine Gündemde Olacak


4 Mart’taki Oscar Ödül Töreni için, Hollywood Bulvarı’ndaki Dolby Tiyatrosu önünde kırmızı halı serildi bile.

İhtişam ve eğlencenin yanı sıra, bu yılki Oscar töreninde yine siyasi konular önde olacak gibi görünüyor.

Yıl içinde kendi show programında da Başkan Donald Trump’ı eleştiren gecenin sunucusu Jimmy Kimmel’ın, tören sırasında da eleştirilerde bulunacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Pek çok ünlü yıldızın da, sinema dünyasındaki cinsel tacize dikkat çeken #MeToo – Ben de yaşadım ve #TimesUp –Zaman doldu hareketlerine destek olarak sembolik rozet, kurdela ve çiçek takmaları bekleniyor.

Altın Küre Ödülleri dahil yakın zamanda yapılan ödül törenlerinde, özellikle kadın oyuncular, bu konuya dikkat çekmek için siyah elbise giymeyi tercih etti. Oscar töreninde yıldızların kıyafet konusunda böyle bir tercih yapması beklenmezken, konunun kırmızı halı ve ödül töreninde dile geleceği kaçınılmaz.

Oscar Ödülleri’ni veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, onlarca taciz suçlamasıyla suçlanan tanınmış film yapımcısı Harvey Weinstein’ı akademi üyeliğinden çıkardı.

Oyuncu Kevin Spacey ve yönetmen Roman Polanski gibi cinsel taciz suçlamalarıyla karşı karşıya olan akademi üyelerinin üyelikleri şimdilik ellerinden alınmadı ancak akademi yeni tüzük belirledikten sonra bu üyeler hakkında disiplin süreci başlayacak.

Spacey, genç ve çocuk erkek oyuncuları tacizle, Polanski ise, 13 yaşındaki bir kıza tecavüz etmekle suçlanıyor.

7 sene önce kendisi hakkındaki 2 cinsel taciz davasını uzlaşmaya vararak çözen oyuncu Casey Affleck, bu suçlamaları reddediyor. Ancak geçen sene En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Affleck, bu yılki törende ödül takdim etme görevinden feragat etti.

Kırmızı Halı’nın ünlü sunucularından Ryan Seacrest de cinsel taciz suçlamalarıyla karşı karşıya ancak Seacrest bu suçlamaları kabul etmiyor.
Hollywood Bulvarı’nda ise genel hava da değişmiş gibi. Bulvarda kırmızı ceketi ve şapkasıyla turistleri karşılayan Gregg Donovan, ünlülerin, sokakta onlarla fotoğraf çektirmek isteyenlere karşı artık mesafeli durmaya başladığını, hayranlarıyla sarılmadığını söylüyor.

Jimmy Kimmel bir söyleşisinde cinse tacizin artık gülünecek, dalga geçilecek bir konu olmadığını ama ödül töreninde de bahsedileceğini söyledi.

Sanatçıların tören sırasında bahsedebileceği diğer bir konu da, Florida’da 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve bir liseye yapılan saldırı sonrası tartışmaları artan bireysel silahlanma ve silah şiddeti konusu.

Oyuncuların bu konuya dikkat çekmek için turuncu rozetler takmaları bekleniyor.
Muhafazakar eleştirmenler, Hollywood yıldızlarının, sol görüşlü bir balonun içinde yaşadığı eleştirisini yapıyor.

Ancak yıldızlar kadın hakları ve diğer konular üzerinde konuşmaya ve tepki göstermeye devam ediyor. Ünlü sunucu Oprah Winfrey, Ocak ayında Altın Küre ödüllerinde kadın hakları üzerine dikkat çeken bir konuşma yapmıştı.

Oscar törenini yayınlayacak kanalın yapımcıları, törenin eğlence ve filmlerle ilgili olduğunu söyledi. Ancak pek çok akademi üyesi ve oyuncunun aklında siyasi konular büyük yer tutuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG