Erişilebilirlik

Pahalılık Kadın Ekonomisini Vurdu


Aile ekonomilerine katkı sunmak amacıyla 5 kadının Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kurduğu kooperatif ekonomik krizin kurbanı oldu. Bir yıl üretim yapamayan kadınlar bu yıl cevizli sucuk üretmeye başladı. Ancak talep olmaması kadınların umudunu kırıyor.

Pahalılık Kadın Ekonomisini Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Lice ilçe merkezinin yakınlarındaki bağlarda kurulan kazanlarda üzüm suyu kaynatılıyor. Bir grup kadın kazanın başında suyu kontrol ederken, diğerleri de ipe ceviz diziyor. Bu manzarayı bugünlerde bölgenin birçok yerinde görmek mümkün.

Birçok aile kendi ihtiyaçları için yaparken, Lice Kadın Kooperatifi üyeleri kadınlara gelir sağlamak amacıyla sucuk üretmeye başladı. 2019 yılında beş kişi ile yola çıkan kadınlar ilk zamanlarda hayatlarından memnundu. Kooperatifin üye sayısı gittikçe arttı. Ancak ülkede son yıllarda kötüleşen ekonomi kadınları da olumsuz etkiledi.

Fiyatlardaki istikrarsızlık nedeniyle bir yıl üretim yapamayan kadınlar bu yıl ceviz sucukla işe başladı. Yörenin çokça talep gören yerel ürünlerinden olan sucuk kadınlara da gelir umudu oldu.

İlçe merkezine yakın bir bağda üretime başlayan kadınlar cevizli sucuk üretmek için günlerce uğraşıyor.

Topladıkları üzümlerin suyu sıkılıyor, üzüm suyu kaynatılıyor, ipe dizilen cevizler kaynayan suya batırılıyor. Daha sonra güneşte kurumaya bırakılan sucuklar, birkaç kez daha kaynamış üzüm suyuna batırılıyor.

Bu işlemler zor görünse de kadınlar için asıl zorluk, ürünlerin pazarlanması. Kadınlar, ekonomik kriz nedeniyle artık insanların eskisi gibi cevizli sucuğa ilgi göstermediği görüşünde. Kadınların umudu ürünleri satarak, kazandıkları parayla, kış ihtiyaçlarının en azından bir bölümünü karşılamak.

STÜDYO VOA

Dışişleri Bakanı Fidan Washington’da – 8 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG