Erişilebilirlik

Pakistan'da Cami Saldırısında 59 Ölü


Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde kalabalık bir camiye düzenlenen intihar saldırısı sonucu en az 59 kişi öldü. İslamcı militanların aktif olmaya devam ettiği Peşaver'deki saldırı, polisi hedef aldı.

Hastane yetkilileri, saldırıda en az 170 kişinin yaralandığını, yaralıların çoğunun durumunun kritik olduğunu bildirdi.
Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, saldırıyı intihar saldırısı olarak tanımladı. Polis yetkilisi Sikandar Han ise saldırı anında camide en az 400 kişinin bulunduğunu söyledi.

Öğle namazı sırasında düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı. Patlamada yıkılan bir duvar, namaz kılanların üzerine devrildi. Patlama cami, polis teşkilatı ve terörle mücadele biriminin de bulunduğu, sıkı koruma altındaki bölgede meydana geldi.

Pakistan Savunma Bakanı Khawaja Asıf, Geo TV'ye yaptığı açıklamada, “Saldırıyı düzenleyen teröristin namaz kılanların oluşturduğu ilk sırada yer aldığını tespit ettik” dedi.
Pakistan hükümetine ait yayın kuruluşu PTV'nin görüntülerinde polis ve kent sakinlerinin patlama yerinde enkaz kaldırma çalışmalarına katıldıkları ve yaralıları omuzlarında taşıdıkları görüldü.

Son saldırı, Peşaver'de geçen yıl Mart ayında Cuma namazı sırasında bir Şii camisine düzenlenen ve en az 58 kişinin ölümüne, 200 kişinin yaralanmasına yol açan saldırıdan bu yana meydana gelen en ağır saldırı oldu. Geçen yılki saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlenmişti.

Pakistan'ın Afganistan sınırındaki aşiret bölgelerinin kenarında bulunan Peşaver, Pakistan Talebanı dahil İslamcı militan örgütler tarafından sıklıkla hedef alınıyor.

Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP) olarak bilinen örgüt, Pakistan'da hükümeti devirmek ve yerine kendi İslamcı yönetim şekillerini getirmeyi amaçlayan Sünni İslamcı grupların çatısı olma özelliği taşıyor.

TTP, geçen yıl Pakistan hükümetiyle arasındaki barış anlaşmasını sonlandırmasından bu yana saldırıları arttırdı. Bu anlaşmaya Afganistan'daki Taleban örgütü himayesinde varılmıştı.

Örgüt, son aylarda polisi hedef alan saldırılarını sıklaştırdı. İslamcı militanlar, Aralık ayında Pakistan'ın kuzeybatısındaki bir terörle mücadele merkezini ele geçirdi ve hükümet yetkilileriyle müzakere etmek için merkezde bulunanları rehin aldı.

XS
SM
MD
LG